kpb

Reality (Garrone)

tytuł oryginalny: Reality

reżyseria: Matteo Garrone
aktorzy: Aniello Arena, Loredana Simioli, Nando Paone, Nello Iorio, Raffele Ferrante

czas trwania: 116 min.
produkcja: Włochy/Francja 2012
premiera: 2013-04-26

info: Letnie Tanie Kinobranie

65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy CANNES 2012: GRAND PRIX

Nowy film twórcy głośnej Gomorry, satyra na świat medialnej fikcji, nagrodzona w Cannes.

Reality opowiada historię młodego człowieka z Neapolu owładniętego chęcią uczestniczenia w programie Big Brother. Zaistnienie w tym programie to dla niego szansa na wyjście z biedy i realizację marzeń. Dlatego może zapłacić każdą cenę, a udział w show staje się jego życiową obsesją.

W roli głównej wystąpił Aniello Arena, aktor niezawodowy, znany także z Gomorry. W pracach nad filmem brał udział również Maurizio Millenotti - kostiumograf znany ze współpracy z Federico Fellinim. Garrone pokazuje człowieka owładniętego żądzą sławy dla niej samej, a sława w filmie urasta do wymiaru współczesnej religii. Wrażenie to potęguje scenografia filmu, kręconego m.in. w ruinach starożytnego Neapolu.  

„W dramacie Reality (...) udało się uchwycić proces rozpadu osobowości bohatera, dla którego nieprawdziwy, wykreowany świat reality show staje się najważniejszy.” Janusz Wróblewski, „Polityka”

Reality zaczyna się jak niewinna satyra na świat telewizyjnej fikcji, ale zmierza w stronę antyutopii.” Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”

„Jednocześnie kpina z telewizji, historia ludzkiej paranoi i przypowieść o świecie, który potrafi jedynie żonglować fantazmatami.” Paweł T. Felis, „Co jest grane”

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 9: O krok od szaleństwa.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share