kpb

Violeta poszła do nieba

tytuł oryginalny: Violeta se fue a los cielos

reżyseria: Andrés Wood
aktorzy: Francisca Gavilán, Thomas Durand, Patricio Ossa, Jorge López, Stephania Barbagelata, Roberto Farías, Gabriela Aguilera, Cristián Quevedo

czas trwania: 110 min.
produkcja: Chile/Argentyna/Brazylia 2011
premiera: 2013-03-29

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Sundance, sekcja World Cinema-Dramatic - Wielka Nagroda Jury
Oficjalny chilijski kandydat do Oscara 2012


Filmowe odkrycie MFF w Sundance 2012.

Francja miała Edith Piaf, Portugalia - Amalię Rodrigues, a Chile - Violetę Parrę.


Opowieść o życiu Violety Parry, słynnej chilijskiej pieśniarki, daleka jednak od konwencjonalnej biografii. Andrés Wood podąża śladem najważniejszych faktów z życia Violety, pokazując, jak utalentowana dziewczynka z biednej rodziny z czasem staje się międzynarodową sensacją i ikoną muzyki folk. Reżyser wędruje po wydarzeniach, które ukształtowały Parrę i uczyniły jej sztukę tak szczerą i prawdziwą, że poruszała tłumy. A wszystkiemu towarzyszą poruszające serca piosenki twórczyni Nueva Cancion.

W swoim filmie Wood zręcznie łączy realizm z baśniowością, przeplata prawdziwe epizody biograficzne z historiami z utworów Parry, pokazując, jak życie i sztuka wzajemnie się przenikają. Nie stosuje tradycyjnej linearnej narracji, za to dużo retrospekcji. Nadają one obrazowi specyficzny rytm i energię, której trudno się oprzeć.

Violeta Parra - pieśniarka, autorka tekstów i poetka; kolekcjonerka muzyki ludowej, malarka i rzeźbiarka. Artystka o wielu twarzach (zajmowała się także haftem i ceramiką), ikona chilijskiej kultury, skarbniczka oraz strażniczka tradycji i kobieta pełna sprzeczności... A wszystko to w jednej osobie, naznaczonej znamionami geniuszu. Stworzyła ponad 3000 pieśni oraz wiele innych dzieł sztuki. Otworzyła chilijskiej „Nueva Cancion” drzwi na świat. Ocaliła od zapomnienia ginącą kulturę tradycyjną, niczym zapalony etnolog podróżując po Chile, aby ją poznać, spisać i zachować. Potem dawała jej drugie życie, czerpiąc z niej, przekształcając, tworząc swoje muzyczne arcydzieła, które prezentowała w czasie licznych koncertów.

„Wyśmienita, zniuansowana kreacja Franciski Gavilán.” Łukasz Muszyński, Filmweb

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 5: Kobiece sekrety.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share