kpb

Naznaczeni

tytuł oryginalny: Die Gezeichneten

reżyseria: Carl Theodor Dreyer
aktorzy: Polina Piechowska, Władimir Gaidarow, Thorleif Reiss, Ryszard Bolesławski

czas trwania: 95 min.
produkcja: Niemcy 1922

Zapomniany niemy film wybitnego duńskiego reżysera Carla Theodora Dreyera, twórcy Męczeństwa Joanny d'Arc i Słowa.

Film Dreyera oparty na duńskiej powieści Elsker hverandre (1912) Aage Madelunga obrazuje silne przejawy antysemityzmu w Rosji okresu rewolucji 1905. Jest to jeden z niewielu filmów tej epoki tak dogłębnie poruszający temat nienawiści rasowej. Dreyer w poszukiwaniu autentyzmu dla swojego filmu wybrał plan filmu m.in. w Lublinie - mieście o licznej społeczności żydowskiej.

Główną bohaterką jest młoda żydowska dziewczyna Hanne-Liebe, która od dziecka spotyka się z uprzedzeniem ze strony Rosjan. W kraju tymczasem wybuchają niepokoje społeczne związane ze zbliżającą się rewolucją. Aby zmienić kierunek niezadowolenia ludności, rząd organizuje nagonkę na społeczność żydowską, siejąc antysemicką propagandę. Radosna demonstracja po ogłoszeniu przez cara praw obywatelskich zamienia się w antysemicki pogrom.

| Dreyer based his film on a Danish novel, Elsker hverandre (Love One Another) (1912) by Aage Madelung. Few, if any, films from this period depict the destructive power of racial hatred as clearly as Love one Another.

// muzyka na żywo | live music: Maćko Korba & Paweł Szpura (PL)

Film prezentowany w ramach 13. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share