kpb

Barbara (2012)

tytuł oryginalny: Barbara

reżyseria: Christian Petzold
aktorzy: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Rainer Bock

czas trwania: 105 min.
produkcja: Niemcy 2012
premiera: 2012-11-09

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Berlinie 2012 - Srebrny Niedźwiedź za reżyserię
Niemiecki kandydat do Oscara za rok 2012
Europejskie Nagrody Filmowe 2012 - 2 nominacje: najlepszy film, najlepsza aktorka - Nina Hoss 


Lato 1980 roku. Lekarka Barbara zostaje wysłana z Berlina do małego wiejskiego szpitala, gdzieś na północnych peryferiach wschodnich Niemiec. To kara za to, że próbowała wyjechać do RFN, gdzie czeka na nią jej kochanek Jorg. Mężczyzna planuje ucieczkę Barbary, ale zanim uda się ją zorganizować musi ona odnaleźć się w zupełnie nowych warunkach.

Pełniąc obowiązki dziecięcego chirurga jest skrupulatna i pełna troski o pacjentów, jednak swoich kolegów z pracy traktuje z dystansem. Barbara wie, że ten szpital to tylko chwilowy przystanek, a jej przyszłość jest zupełnie gdzie indziej. Spokoju nie daje jej tylko Andre kierujący placówką. Od początku obdarza ją zaufaniem, dba by czuła się jak najlepiej w nowym miejscu i często się do niej uśmiecha. Kiedy kryje ją w sprawie Sary, młodej dziewczyny, która uciekła z domu, Barbara zaczyna się zastanawiać, czy przypadkiem Andre nie jest współpracownikiem Stasi? A może po prostu się zakochał? Im bliżej dnia planowanej ucieczki na zachód tym większe obawy zaczyna mieć Barbara. Czuje, że traci kontrolę. Nad sobą, nad planami, nad miłością...

Barbara to najnowszy film Christiana Petzolda, jednego z najciekawszych współczesnych niemieckich reżyserów. Jego poprzednie filmy - m.in. Duchy, Yella, Jerichow - pokazywane były w konkursach głównych festiwali w Berlinie i Wenecji. Ze reżyserię Barbary otrzymał w tym roku nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia właśnie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

„Pełna emocji historia miłości i pewnego podstępu.” Variety

„Od subtelnego napięcia, po absolutnie zapierający dech finał... Znakomity!” Screen Daily

„Polityczny, a jednocześnie kameralny dramat o wielkiej sile rażenia...” Le Monde


(także w ramach: Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 5: Kobiece sekrety)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share