kpb

Sekret (2012)

tytuł oryginalny: Sekret

reżyseria: Przemysław Wojcieszek
aktorzy: Tomasz Tyndyk, Agnieszka Podsiadlik, Marek Kępiński

czas trwania: 79 min.
produkcja: Polska 2012
premiera: 2013-04-26

Gdynia Film Festival 2012 - wyróżnienie „za odwagę w poruszaniu tematów, które do tej pory nie zostały w polskim kinie dostrzeżone”
Nagroda im. Andrzeja Munka w kategorii Najlepsze Zdjęcia

Ksawery, tancerz występujący na scenie jako drag queen, odwiedza mieszkającego na wsi dziadka, Jana. Staruszek ukrywa mroczny sekret, ciążący nad nim od wielu lat. Ksawery wraz z towarzyszącą mu żydowską przyjaciółką planuje bolesną konfrontację z Janem na temat jego przeszłości.

Jak zwykle niepokorny i poszukujący Przemysław Wojcieszek odrzuca narracyjne schematy tradycyjnego kina i opowiada o białych plamach w polskiej historii. Mierzy się z coraz częściej wychodzącymi dziś z ukrycia polskimi winami wobec Żydów, z wykluczeniem. Reżyser tworzy delikatną paralelę między losem Żydów a młodym gejem, którego dziadek być może dopuścił się po wojnie strasznej zbrodni.

Reżyser o filmie: „Mój film opowiada o tym, że cały czas mamy zbiorową amnezję, że wcale się nie nawróciliśmy, a wręcz przeciwnie - dość skutecznie dokończyliśmy robotę, zabijaliśmy ludzi, którzy cudem przeżyli Holokaust i wrócili do domu, a dziś wcale nie mamy wyrzutów sumienia i nie mamy zamiaru o tym mówić” (dla „Gazety Wyborczej”).

„Są takie filmy, które w pewien sposób unieważniają świat, filmy, po obejrzeniu których nic już nie jest takie, jakie było przed seansem. Sekret Przemysława Wojcieszka to właśnie jeden z nich.” Przemysław Gulda, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”

„Według Wojcieszka dopiero pokolenie wnuków jest gotowe przełamać dotychczasowe milczenie na temat udziału Polaków w zagładzie Żydów. (...) Próbuje przepracować traumę, której samo nie przeżyło. Robi to niejako za swoich dziadków i ojców. Tylko czy nie jest to sposób na ucieczkę od własnego życia i codzienności, z którą trudno sobie poradzić?” Piotr Gruszkowski, film.onet.pl

(także: T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée 2012)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share