kpb

Wiedźma wojny

tytuł oryginalny: Rebelle

reżyseria: Kim Nguyen
aktorzy: Rachel Mwanza, Alain Lino Mic Bastien, Serge Kanyinda, Ralph Prosper, Mizinga Mwinga, Jean Kabuya

czas trwania: 90 min.
produkcja: Francja/Kanada 2012
premiera: 2012-09-21

info: Letnie Tanie Kinobranie

MFF w Berlinie 2012: Specjalne Wyróżnienie Jury Ekumenicznego, Srebrny Niedźwiedź dla najlepszej aktorki
FF Tribeca 2012: nagroda dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki

Wstrząsający obraz wojny widzianej oczami dziecka, a także opowieść o nadziei i woli przetrwania. Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie film kanadyjskiego reżysera Kima Nguyena.

14-letnia Komona opowiada swojemu nienarodzonemu jeszcze dziecku, jak zmieniła się z niewinnego dziecka w żołnierza. Pewnego dnia na jej wioskę napadli partyzanci. Spalili domy, zabili mieszkańców, a ją zmusili do zamordowania rodziców. Osierocona trafiła do armii rebeliantów, gdzie nauczyła się walczyć w imię idei, której nie rozumiała. Nawiedzały ją duchy zmarłych rodziców, a gdy podczas walki ostrzegły ją o czyhającym wrogu, uznano to za magiczny znak i okrzyknięto wiedźmą wojny.

Magia nie okazała się jednak łaskawa. Gdy Komona zakochała się w 15-letnim albinosie uwierzyła, że zdoła uciec wojnie, ale los zadecydował inaczej. Aby przetrwać musiała zrobić jedno - wrócić do rodzinnej wioski i uporać się z traumą przeszłości.

Wiedźma wojny intryguje językiem filmowego wyrazu, przypominającym dokonania twórców realizmu magicznego. Zdjęcia do filmu kręcono w Kongo, a główną rolę zagrała debiutująca na ekranie 14-letnia Rachel Mwanza, wówczas półanalfabetka, porzucona w dzieciństwie przez rodziców i wychowana przez babcię. Za rolę Komony otrzymała nagrodę aktorską na festiwalu Berlinale.

„Zmysłowo opowiedziana historia afrykańskich dzieci-żołnierzy czyni z Wiedźmy wojny doskonały jakościowo i gatunkowo obraz filmowy. Wspaniała gra aktorów, jak również świetne zdjęcia oraz fantastycznie dobrana ścieżka dźwiękowa sprawiają, że Wiedźma wojny zmienia się w wyjątkowy portret wojennego koszmaru.” The Hollywood Reporter

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 4: Przedsionek piekła.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share