kpb

Dziewczyna z tatuażem

tytuł oryginalny: The Girl with the Dragon Tattoo

reżyseria: David Fincher
aktorzy: Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer, Stellan Skarsgård, Robin Wright

czas trwania: 158 min.
produkcja: USA 2011

Oscary 2012: najlepszy montaż
- 4 nominacje: najlepsza aktorka - Rooney Mara, najlepsze zdjęcia - Jeff Cronenweth, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż efektów dźwiękowych
2 nominacje do Złotych Globów 2012: najlepsza aktorka w dramacie - Rooney Mara, najlepsza muzyka - Trent Reznor, Atticus Ross
2 nominacje do Brytyjskich Nagród Filmowych BAFTA: najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka


David Fincher (Siedem, Social Network) ekranizuje pierwszą część bestsellerowej trylogii kryminalnej Millenium autorstwa Stiega Larssona. W rolach głównych Daniel Craig, odtwórca Jamesa Bonda, oraz Rooney Mara w roli nominowanej do Oscara. 

Mikael Blomkvist (Daniel Craig) jest znanym dziennikarzem śledczym, który niesłusznie oskarżony o zniesławienie walczy o odzyskanie swojego dobrego imienia. W tym trudnym dla siebie momencie otrzymuje od jednego z najbogatszych przemysłowców w Szwecji, Henrika Vangera (Christopher Plummer), nietypowe zlecenie. Blomkvist ma rozwikłać tajemnicę zniknięcia i śmierci jego ukochanej bratanicy Harriet. Henrik jest przekonany, że musiał za tym stać ktoś z jego licznej rodziny, a dziennikarz, nieświadomy czekającego go niebezpieczeństwa, ma szukać tropów tragedii sprzed lat na odległej szwedzkiej wyspie.

W tym samym czasie Lisbeth Salander (Rooney Mara), niezwykle inteligentna, ale kontrowersyjna researcherka i hakerka zatrudniona w firmie Milton Security, zostaje zaangażowana w sprawę zlecenia Vangera w celu prześwietlenia osoby Blomkvista. Takim sposobem ścieżki Mikaela i Lisbeth krzyżują się, a tych dwoje zaczyna darzyć się zaufaniem wspólnymi siłami tropiąc tajemnicę morderstwa Harriet Vanger. Mikael i Lisbeth zostają wciągnięci w niebezpieczną grę, której tłem są głęboko skrywane tajemnice rodziny Vangerów.   

Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 9: Wszystko o kobietach)

Bookmark and Share