kpb

Alpy

tytuł oryginalny: Alpeis

reżyseria: Giorgos Lanthimos
aktorzy: Aggeliki Papoulia, Ariane Labed, Johnny Vekris, Aris Servetalis, Stavros Psyllakis

czas trwania: 93 min.
produkcja: Grecja 2011
premiera: 2012-08-24

info: Letnie Tanie Kinobranie

Nagroda Osella dla najlepszego scenariusza oraz nominacja do Złotego Lwa na MFF w Wenecji 2011
Specjalne Wyróżnienie Nagrody FIPRESCI na MFF w Sofii 2012
MFF w Toronto 2011


Pielęgniarka, sanitariusz, gimnastyczka i jej trener tworzą grupę, która świadczy wyjątkowe usługi. Za pieniądze zastępują zmarłych ludzi, ucząc się ich zachowań, przyzwyczajeń i ról, które kiedyś odgrywali. Wynajęci przez rodzinę, krewnych lub kolegów zmarłych starają się jak najlepiej zapełnić pustkę po tych, którzy odeszli.

Grupa nosi nazwę Alpy, a jej lider nazywa siebie Mont Blanc. Wszyscy przestrzegają surowej dyscypliny i zasad. Mają ukończone minimum 14 lat, noszą pseudonim, nazywając siebie jednym z alpejskich szczytów. Muszą być punktualni, czyści i zadbani, szanować innych, znać się na psychologii i socjologii oraz robić przekonywujące wrażenie. Nie wolno im zmieniać wyglądu bez zgody lidera i nawiązywać uczuciowych relacji z klientami. Powinni  wspierać interesy grupy i być dumni, że do niej należą.

Członkowie Alp starają się wykonywać swoje usługi jak najlepiej. Pewnego dnia sytuacja nagle wymyka się jednak spod kontroli. I wtedy nie wiadomo już co jest grą, a co zwykłą rzeczywistością...       

Alpy to trzeci (po Kle i Kinetta) pełnometrażowy film fabularny w dorobku Giorgosa Lanthimosa - jednego z najzdolniejszych greckich twórców średniego pokolenia. W jednej z głównych ról występuje znana polskim widzom z filmu Kieł Aggeliki Papoulia.

„To film z pogranicza absurdalnej komedii i czarnej tragedii, opowiadający o silnej potrzebie czułości w świecie pełnym emocjonalnej przemocy.” ScreenDaily

Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 9: O krok od szaleństwa.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share