kpb

Hell

tytuł oryginalny: Hell

reżyseria: Tim Fehlbaum
aktorzy: Hannah Herzsprung, Lars Eidinger, Stipe Erceg, Lisa Vicari, Angela Winkler

czas trwania: 86 min.
produkcja: Niemcy 2011
premiera: 2012-05-18

info: Letnie Tanie Kinobranie

5 nominacji do Nagród Niemieckich Krytyków Filmowych 2011: najlepszy film fabularny, najlepszy debiut, najlepsza aktorka, nalepsze zdjęcia i najlepszy montaż
Nagroda za zdjęcia oraz Specjalne Wyróżnienie Jury na MFF Fantastycznych w Sitges 2011 
2011: 27. Warszawski Festiwal Filmowy, Plus Camerimage w Bydgoszczy (Konkurs Debiutów Operatorskich), MFF w Locarno
Förderpreis Deutscher Film za najlepszą reżyserię na MFF Filmfest w Monachium 2011


Jest rok 2016. Świat, który dotąd znaliśmy, przestał istnieć. Temperatura na Ziemi wzrosła o 10 stopni Celsjusza. Słońce obróciło Ziemię w jałową pustynię. Woda zanika, a kaptury i maski to jedyna ochrona przed słońcem, które parzy jak rozżarzony ogniem węgiel.

Maria wraz z młodszą siostrą - Leonie, chłopakiem - Filipem oraz napotkanym po drodze tajemniczym Tomem jadą szczelnie zakrytym samochodem w góry. Mają nadzieję, że zbierające się tam chmury przyniosą upragniony deszcz. To dla nich ostatnia szansa na ratunek. Gdy jednak na swej drodze napotkają powalony słup elektryczny, rozpoczynie się śmiertelna walka o przetrwanie.

Hell to pełen napięcia thriller postapokaliptyczny, który dzięki sugestywnym zdjęciom oraz świetnie zbudowanej dramaturgii, pozwala widzom uczestniczyć w intrygującej grze z pierwotnymi ludzkimi lękami i obsesjami. Przypomina on najlepsze filmy tego gatunku, takie jak Droga, Strefa X czy Pojutrze Rolanda Emmericha (który jest jednocześnie producentem filmu).

Młody reżyser - Tim Fehlbaum, za pomocą rozedrganej kamery i znakomitej ścieżki dźwiękowej, przypominającej dokonania Depeche Mode, stworzył na ekranie realistyczną wizję spalonego słońcem świata, w którym  nikomu nie można ufać, a strach wprost czuje się w powietrzu.

Film z udziałem doborowej obsady: Hanny Herzsprung (Lektor, Cztery minuty), Larsa Eidingera (Code Blue, Wszyscy inni), Stipe Ercega (Edukatorzy) oraz Angeli Winkler (Blaszany bębenek, Wideo Benny'ego).

„Zachwycający debiut Tima Fehlbauma Hell to mistrzowska, postapokaliptyczna przypowieść o przetrwaniu (...). Historia kilku zdesperowanych ludzi szukających wody na wysuszonej słońcem Ziemi, nasuwa skojarzenia z takimi filmami jak Planeta małp, Mad Max lub Uwolnienie, ale Fehlbaum wydaje się na nowo je odczytywać.” Variety

„Tim Fehlbaum wykorzystuje ponury scenariusz dla bogatego wizualnie, nastrojowego thrillera (...)” The Hollywood Reporter


Film prezentowany w cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2013,
tydzień 4: Przedsionek piekła.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share