kpb

Skowyt

tytuł oryginalny: Howl

reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
aktorzy: James Franco, Jon Hamm, David Strathairn, Mary-Louise Parker, Jeff Daniels, Treat Williams

czas trwania: 102 min.
produkcja: USA 2010
premiera: 2012-03-30

James Franco portretuje młodego Allena Ginsberga, poetę i lidera pokolenia bitników.

Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse i próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła: wiersza Skowyt.

W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy Skowytu. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozpowszechniania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że jest on wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy - przejawem ekspresji twórczej. Postępowanie przybiera coraz to różne formy; od groteskowej po prawdziwie poruszającą - w miarę przesłuchań kolejnych świadków.

Film jest jednocześnie portretem artysty-renegata, który przełamywał bariery, by znaleźć odkupienie i miłość, oraz pobudzającą wyobraźnię „przejażdżką” po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

Obok Jamesa Franco (Geneza Planety Małp, 127 godzin, Obywatel Milk) w filmie występują Jon Hamm (Mad Men), Mary-Louise Parker (Anioły w Ameryce, Trawka) i Jeff Daniels (Good Night and Good Luck, Godziny). Skowyt jest fabularnym debiutem słynnych dokumentalistów Roba Epsteina i Jeffreya Friedmana, twórców wielokrotnie nagradzanych Czasów Harveya Milka (dokumentu, który zainspirował Obywatela Milka) i Paragrafu 175.

Skowyt bierze na warsztat arcydzieło i sprawia, że ono ożywa.”  New York Times 

5 gwiazdek: „Bez wątpienia odważny, zaangażowany i pomysłowy.” Los Angeles Times

„Świetny film. Franco totalnie wnika w seksowną przyziemność Ginsberga.” Newsweek

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 5: Męski punkt widzenia.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share