kpb

Martha Marcy May Marlene

tytuł oryginalny: Martha Marcy May Marlene

reżyseria: Sean Durkin
aktorzy: Elizabeth Olsen, Christopher Abbott, Brady Corbet, Hugh Dancy, Maria Dizzia, Julia Garner, John Hawkes, Louisa Krause, Sarah Paulson

czas trwania: 102 min.
produkcja: USA 2011
premiera: 2012-03-23

Festiwal Filmowy Sundance 2011: nagroda za reżyserię
3 nominacje do nagród amerykańskiego kina niezależnego, Independent Spirit Awards: najlepsza aktorka, najlepszy aktor drugoplanowy - John Hawkes, najlepszy debiut 

Martha Marcy May Marlene
to dramat psychologiczny, opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. Film cieszy się opinią jednego z najciekawszych amerykańskich filmów niezależnych ubiegłego roku.

Debiut reżyserski Seana Durkina to intymna opowieść o młodej kobiecie (Elizabeth Olsen), która ucieka z pięknej farmy w stanie Nowy Jork, w rzeczywistości siedziby złowrogiej sekty. Martha odnajduje siostrę (Sarah Paulsen), której nie widziała od lat, spędza czas z nią i jej mężem (Hugh Dancy) w domu nad jeziorem w Connecticut. Wreszcie jest bezpieczna, ale wspomnienia i nawyki wyniesione z dawnego życia sprawiają, że nie potrafi się ona odnaleźć w normalnym świecie. 

W wielokrotnie nagradzanej roli Marty - Elizabeth Olsen, siostra sławnych bliźniaczek Mary Kate i Ashley. Na ekranie towarzyszą jej Hugh Dancy (Histeria. Romantyczna historia wibratora, Wyznania zakupoholiczki, Wieczór), John Hawkes (nominowany do Oscara za Do szpiku kości) i Sarah Paulson (nominowana do Złotego Globu za rolę w serialu Studio 60). 

Reżyser o genezie filmu: „Pragnąłem nakręcić film o złożonej postaci. Sekty to poważny problem, ale z reguły przedstawia się go sztampowo i w przerysowany sposób. Zgłębiłem sprawę i natrafiłem na historię dziewczyny, która uciekła z sekty, bo rosła tam przemoc. Zastanawiałem się, jak wyglądał jej powrót do normalnego świata. I po prostu postanowiłem opowiedzieć taką historię.”

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 9: Wszystko o kobietach.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share