kpb

Nagroda

tytuł oryginalny: El premio

reżyseria: Paula Markovitch
aktorzy: Laura Agorreca, Viviana Suraniti, Paula Galinelli Hertzog, Sharon Herrera, Uriel Iasillo

czas trwania: 115 min.
produkcja: Meksyk/Francja/Polska/Niemcy 2011
premiera: 2012-01-27

MFF w Berlinie 2011 - najlepsze zdjęcia i scenografia (Srebrny Niedźwiedź)
MFF w Erywaniu 2011 - najlepszy film
Festival Internacional de Cine de Guadalajara 2011 - najlepszy film i aktorka
Festival de Cine de Lima 2011 - najlepszy film
11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Nagroda Publiczności

„To autobiograficzna historia
- zaznacza Paula Markovitch - Jej akcja rozgrywa się w miejscach, które pamiętam z dzieciństwa. Powracam do nich w snach. To wrogie czasy". Zatopiona w trudnych wspomnieniach autorki historia przybiera formę mglistej, niespokojnej impresji osadzonej w latach 70. w rządzonej przez juntę wojskową Argentynie. Siedmioletnia Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę. Dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie?

Debiut pełnometrażowy, mieszkającej w Meksyku, reżyserki Pauli Markovitch jest połączeniem antymanifestu wymierzonego w kult zbrojnej siły i politycznej dyktatury z obyczajowym dramatem jednostki. Dominuje w nim atmosfera dorastania w miejscu wyjałowionym, nieprzyjaznym, zbudowana w dużym stopniu na wspaniałej pracy kamery Wojciecha Staronia.

Paula Markovitch: „Najsmutniejsze w każdych politycznych zbrodniach jest to, że w najdotkliwszy sposób dotykają one sfer intymnych. Ofiarami junty były tysiące Argentyńczyków. Zginęli ludzie, a z nimi coś jeszcze - umarły uczucia. Wiem to z własnego doświadczenia. Wszystkie krajobrazy, które są w filmie, mają dla mnie osobiste znaczenie. Przypominają mi o moim uniwersalnym osieroceniu".

Film był także prentowany w ramach projektu Nowe Horyzonty Tournée.

Bookmark and Share