kpb

51.KFF: Panorama filmu polskiego 3

PANORAMA FILMU POLSKIEGO 3 (93’)


(Czekając na sobotę)

Snępowina, reż. Marta Pajek, Polska 2011, 13’ (anim.)
Wieloznaczny, zachęcający do kilkukrotnej lektury film, w którym główną rolę odgrywa sen. Narysowany charakterystyczną kreską i rozegrany w trzech przestrzeniach - abstrakcyjnej, sennej i realistycznej - film Marty Pajek zwodzi widza i nieustannie prowokuje do szukania odpowiedzi na pytanie o wzajemne związki przedstawionych rzeczywistości. Narzucający skojarzenia z pępowiną tytuł filmu może sugerować, że to sen jest naszym jedynym łącznikiem z niedostępną naszym oczom realnością.

Królowa śniegu, reż. Klara Kochańska, Polska 2010, 9’ (dok.)
Dokument jest impresją na temat życia nowoczesnej, dobrze sytuowanej singielki z dużego miasta. Jej codzienność na pierwszy rzut oka wydaje się perfekcyjnie poukładana - regularne ćwiczenia, sterylne mieszkanie, odpowiedzialna praca. Jednak jest w niej jakaś rysa, która uniemożliwia jej doświadczanie szczęścia. Królowa Śniegu z baśni Andersena była niezdolna do ciepła i uczuć. Czy jej współczesnej odpowiedniczce uda się pokonać brak bliskości i poczucie wyobcowania?

Czekając na sobotę, reż. Jerzy Morawski, Irena Morawska, Polska 2010, 70’ (dok.)
Ten dokument to niepowtarzalna okazja spojrzenia na świat, który dla wielu jest obcy i zapomniany. Film ukazuje mniej atrakcyjną twarz Polski - współczesną prowincję. Na żyjących tu ludziach swoje piętno wyciskają wszechobecna nuda i brak perspektyw. Bohaterowie, nie mając nic lepszego do roboty, żyją sobotą: dniem, w którym spotykają się na dyskotece. Mogą wtedy się odstresować, napić i pooglądać erotyczny show. Czekanie na kolejną sobotę, wspominanie minionych imprez i bójek - to właśnie wyznacza teraz ich sens życia.

Bookmark and Share