kpb

Braterstwo (2011)

tytuł oryginalny: Broderskab

reżyseria: Nicolo Donato
aktorzy: Thure Lindhardt, David Dencik, Nicolas Bro

czas trwania: 90 min.
produkcja: Dania 2009
premiera: 2011-09-09

MFF w Rzymie 2010: najlepszy film

Braterstwo
zgłębia środowisko duńskich neonazistów, w którym najbardziej błyskotliwy spośród rekrutów - Lars - jest jednocześnie zakamuflowanym gejem.
Zawiedziony po pominięciu go przy rozdzielaniu awansów w wojsku (najprawdopodobniej jako konsekwencja plotek o jego skłonnościach homoseksualnych) Lars wydaje się kwestionować swoją męskość i szuka jej potwierdzenia gdzie indziej. Gdy trafia do neonazistowskiej grupy, gdzie jest szanowany i doceniany, wnika w nią totalnie. Poznaje tam Jimmy’ego, bodaj najbardziej agresywnego w otwierającej film scenie bójki, młodego geja. Relacja mężczyzn staje się coraz bardziej zażyła i trudniejsza do ukrycia przed otoczeniem.

Film porusza ważną kwestię tzw. braterstwa; pogmatwane relacje między jej członkami elektryzują, przybierając co raz inną formę: przyjaźni, twardej rywalizacji, a momentami homoseksualnej fascynacji i pożądania.

Przemiana obu bohaterów i podejmowane próby akceptacji swojej seksualności w kontekście niesprzyjających warunków o silnym podłożu ideologiczno-politycznym staje się motywem przewodnim filmu, który do ostatnich chwil trzyma w napięciu.

Fabularny debiut duńskiego reżysera został podwójnie nagrodzony na MFF w Rzymie w 2010 roku. Jury pod przewodnictwem Milosa Formana uznało Braterstwo za najlepszy film w konkursie, honorując najważniejszą statuetką festiwalu.

Film był także prezentowany w ramach 4. Festiwalu O miłości między Innymi.


ZWIASTUN (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share