kpb

Mała matura 1947

tytuł oryginalny: Mała matura 1947

reżyseria: Janusz Majewski
aktorzy: Adam Wróblewski, Antoni Królikowski, Marek Kondrat, Sonia Bohosiewicz, Agnieszka Michalska, Artur Żmijewski, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Wojciech Pszoniak, Olgierd Łukaszewicz

czas trwania: 108 min.
produkcja: Polska 2010

Nagroda Specjalna Jury 35 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2010

Ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Zdjęcia do filmu realizowano w Krakowie.

Film w reżyserii Janusza Majewskiego (C.K. Dezerterzy, Zaklęte rewiry) z udziałem plejady gwiazd (Marek Kondrat, Artur Żmijewski, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Wojciech Pszoniak, Olgierd Łukaszewicz, Agnieszka Michalska) i utalentowanych debiutantów.

Podobnie jak w Stowarzyszeniu umarłych poetów zaglądamy do szkolnych klas i razem z bohaterami filmu przeżywamy walkę jaką toczą w nich biologia i polityka, natura i obyczaje.

Wspaniała lekcja dojrzewania i lekcja historii.

Ludwik wraz z rodzicami przeprowadza się do Krakowa i rozpoczyna naukę w jednym z najlepszych gimnazjów w mieście. Jako „nowy” musi szybko zyskać uznanie kolegów. Jego idolem staje się starszy o dwa lata Marek - chłopak, o którym mówi się, że brał udział w walkach Powstania Warszawskiego 1944 roku. W Ludwiku rośnie burza sprzecznych emocji. Oprócz pierwszych, miłosnych zauroczeń i kontaktów seksualnych do głosu dochodzi również bunt przeciw niesprawiedliwej władzy oraz chęć naśladowania niepokornego idola ze starszego rocznika. W życiu Ludwika pojawiają się pościgi, aresztowania i strzelaniny na ulicy, które stają się wydarzeniami wyznaczającymi okres dojrzewania chłopaka.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share