kpb

Możesz na mnie liczyć

tytuł oryginalny: You Can Count on Me

reżyseria: Kenneth Lonergan
aktorzy: Laura Linney, Mark Ruffalo, Matthew Broderick, Rory Culkin, Jon Tenney

czas trwania: 109 min.
produkcja: USA 2000

Sekcja: NADRABIANIE ZALEGŁOŚCI

Oscary - nominacje (najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza aktorka); Złote Globy - nominacje (najlepszy scenariusz, najlepsza aktorka w dramacie); Sundance - Nagroda im. Walta Salta - najlepszy scenariusz

To aż dziwne, że debiutancki film scenarzysty/reżysera Kennetha Lonergana, który pośród wielu nagród i nominacji, zdobył, m.in. nominacje do Oscarów za najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszą rolę kobiecą dla Laury Linney, nie trafił nigdy do polskich kin. W Możesz na mnie liczyć pojawia się cała plejada doskonałych aktorów z Markiem Ruffalo, Matthew Broderickiem i wspomnianą Linney na czele.

Główna bohaterka Sammy (Linney) to samotna matka, która razem ze swoim ośmioletnim synem Rudy’m mieszka w małym miasteczku, Catskill, gdzie zresztą sama się wychowała. Kobieta bardzo wcześnie straciła rodziców w wypadku samochodowym i była zmuszona zająć się swoim młodszym bratem Terry’m (Ruffalo). Ostatnio w życiu Sammy wiele się dzieje: ma problemy z nowym szefem, zaczyna znów spotykać się z byłym chłopakiem, jej syn wyobraża sobie, że jego ojciec (którego nigdy nie widział ) to prawdziwy bohater, a jakby tego było mało - w  mieście po długiej nieobecności pojawia się zbuntowany Terry. Mężczyzna nawiązuje relację z Rudy’m i staje się dla niego na chwilę kimś w rodzaju męskiego wzorca, do czasu, kiedy nie wpada na pomysł, że chłopiec powinien poznać swojego ojca. To zdarzenie rodzi napięcia i konflikty między Sammy i Terry’m, którzy będą musieli na nowo zdefiniować swoją siostrzano-braterską więź.

Film prezentowany w ramach Off Plus Camera 2011.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share