kpb

Future Shorts ONE

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Łączny czas projekcji: 81'

11) TEMPER TRAP - LOVE LOST
reż. Dougal Wilson, Wielka Brytania 2010, 4’

Biegi przełajowe nigdy nie dawały większej frajdy niż w tym teledysku grupy Temper Trap.
O twórcy:
Dougal Wilson to reżyser reklamówek i teledysków. Urodził się w Heswall w Anglii. Po ukończeniu studiów astrofizycznych na Durham University pracował jako copywriter w agencji reklamowej w Edynburgu, ale wkrótce potem przeniósł się do Londynu, żeby zrobić karierę jako reżyser. Jest autorem takich znanych widowni Future Shorts wideoklipów, jak m.in. What’s a Girl to Do Bat For Lashes i Happiness Goldfrapp.

2) LOVE & THEFT
reż. Andreas Hykade, Niemcy 2010, 7’

Animowany film, który przybliża nam początki sztuki animacji i ruchomych obrazów, łącznie z ich komiksowym dziedzictwem. Praktyczna lekcja w projektowaniu logotypów i typografii, a zarazem dowód na uderzającą siłę minimalizmu...
O twórcy:
Andreas Hykade urodził się w Altötting w Bawarii w 1968 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie i na Akademii Filmowej w Badenii-Wirtembergii. Jako animator i filmowiec pracował przy takich projektach, jak: The King is Dead (1990), We Lived in Grass (1995), Ring of Fire (2000) i The Runt (2006). Doczekał się retrospektyw swojej pracy na Ottawa Festival, Holland Animation Festival, Bradford Animation Festival oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.

3) SZCZĘŚCIARZE | THE LUCKY ONES
reż. Tomasz Wolski, Polska 2009, 26’

Podejrzane z ciepłem i humorem rytuały związane z życiem i śmiercią. Tomasz Wolski, 43 lata po Krzysztofie Kieślowskim, powraca do wyjściowego pomysłu filmu Urząd słynnego polskiego reżysera. W niewielkiej przestrzeni Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie zamyka się koło życia: ślub, chrzciny, zgon...
O twórcy:
Tomasz Wolski urodził się w 1977 roku. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jego krótkometrażowy dokument Klinika (2006) otrzymał szereg nagród na całym świecie, a pełnometrażowa Złota rybka (2008) pokazywana była na wielu festiwalach. Szczęściarze zdobyli m.in. nagrodę „Szczecin Wave” na Festiwalu Short Waves 2010 oraz nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych na festiwalu Era Nowe Horyzonty 2009.

4) WORDS
reż. Everynone, USA 2010, 3’

Zamknięte w kilku sekwencjach precyzyjne studium codziennego życia...
O twórcy:
Everynone to multimedialne studio i kompania produkcyjna z Los Angeles i Nowego Jorku. Studio, założone przez Willa Hoffmana, Daniela Mercadante i Juliusa Metoyera III zajmuje się produkcją krótkich artystycznych filmów na zlecenie.

5) TUSSILAGO
reż. Jonas Odell, Szwecja 2010, 14’

W 1977 roku zachodnioniemiecki terrorysta Norbert Kröcher został aresztowany za próbę porwania szwedzkiej polityk Anny-Great Leijon. Wśród aresztowanych podczas policyjnej obławy znalazła się także była dziewczyna Kröchera - „A”. Oto jej historia.
O twórcy:
Jonas Odell to szwedzki twórca teledysków, reżyser filmowy oraz założyciel studia FilmTecknarna. Odell, który specjalizuje się w łączeniu animacji i żywej akcji, wyreżyserował szereg krótkich metraży, wideoklipów i reklamówek. W ankiecie przeprowadzonej przez Channel Four wybrano go jednym ze 100 animatorów wszechczasów. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami, jak U2, Goldfrapp, Audio Bullys i Franz Ferdinand.

6) MIIKE SNOW - BURIAL
reż. Daniel Wirtberg, Jonas Rudström, Szwecja 2009, 3’

Spojrzenie na te elementy ludzkiego życia, które budzą największy podziw i szacunek...
O twórcy:
Daniel Wirtberg to szwedzki reżyser i producent fabuł, teledysków i reklam. Od 2005 roku prowadzi firmę producencką Daemon Film. Studiował na Czeskiej Akademii Filmowej w Pradze i pracował nad licznymi projektami filmowymi. Jonas Rudström to szwedzki filmowiec pracujący głównie jako operator filmowy i montażysta fabuł, teledysków, reklam i programów telewizyjnych. W ciągu ostatnich 10 lat brał udział w licznych realizacjach. Studiował film na Kulturamie w Sztokholmie. Daniel i Jonas od 2007 roku reżyserują wspólnie wideoklipy. Burial to ich pierwsze międzynarodowe zlecenie, a także pierwszy teledysk grupy Miike Snow.

7) PLASTIC BAG
reż. Ramin Bahrani, USA 2009, 18’

Plastikowa torba wyrusza w epicką podróż w poszukiwaniu swej utraconej Twórczyni. Czy życie bez niej ma jakikolwiek sens? Narratorem filmu jest legendarny reżyser Werner Herzog, a muzykę napisał Kjartan Sveinsson z zespołu Sigur Rós.
O twórcy:
Ramin Bahrani to irańsko-amerykański reżyser i scenarzysta. Krytyk filmowy Roger Ebert uznał jego film Chop Shop za 6. najlepszy film dekady, a samego Bahraniego nazwał „reżyserem dziesięciolecia”. Bahrani otrzymał prestiżowe Stypendium Guggenheima w 2009 roku, a jego filmy pokazywano na kilku międzynarodowych przeglądach, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

8) UNKLE - THE ANSWER
reż. John Hillcoat, Wielka Brytania 2010, 6’

Ray Winstone (aktor znany m.in. z Sexy Beast i Infiltracji) dzieli się młodzieńczym wspomnieniem, kiedy to rażony piorunem doświadczył boskiej interwencji.
O twórcy:
John Hillcoat to australijski scenarzysta i reżyser. Wychował się w Ontario w Kanadzie i jako dziecko pokazywał swoje obrazy w Galerii Sztuki w Hamilton. Wielokrotnie współpracował z Nickiem Cave’m i grupą Depeche Mode. Wyreżyserował Propozycję (2005) oraz opartą na powieści Cormaca McCarthy’ego Drogę (2009) z Viggo Mortensenem.

Filmy prezentowane w ramach Future Shorts ONE.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share