kpb

Alone

tytuł oryginalny: Alone

reżyseria: Banjong Pisanthanakun, Parkpoom Wongpoom
aktorzy: Masha Wattanapanich, Ratchanoo Bunchootwong, Vittaya Wasukraipaisan

czas trwania: 90 min.
produkcja: Tajlandia/Korea Południowa 2007

Fantastic Fest w Austin w Teksasie: najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka
Screamfest Horror Film Festival w Los Angeles: najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż
After Dark w Toronto: najlepszy film

Alone
jest kolejnym tajskim horrorem w reżyserii Banjonga Pisanthanakuna i Parkpooma Wongpooma, duetu, którego debiutancki film Shutter był jednym z najbardziej kasowych obrazów w Azji. Ogromny sukces tej produkcji potwierdza tezę, iż widzowie lubią się bać w kinie. Od premiery kinowej w 2007 roku Alone odwiedził wszystkie kontynenty i był pokazywany na wielu festiwalach filmowych.

Alone opowiada historię kobiety o imieniu Pim, która po przeprowadzce z Tajlandii do Korei, próbuje zacząć nowe życie. Zaczyna odczuwać, że nie jest sama... Główna bohaterka, miała kiedyś syjamską bliźniaczkę Ploi, która zmarła podczas operacji rozdzielania. Kobieta z niepokojem odkrywa, że zmarła siostra zaczyna ją nawiedzać. Ploi nie jest typowym duchem. Rozwiązanie tajemnicy powoduje, że widz czuje, że opowiedziana historia mogła wydarzyć się naprawdę. A jeśli coś jest choć trochę realne - może się przytrafić również i nam...

Paulina Tyburska


Banjong Pisanthanakun
W 1999 roku ukończył studia filmowe na Uniwersytecie Chulalongkorn w Bangkoku. W 2000 roku został finalistą konkursu filmów komediowych. Nagrodę za Najlepszy Film i Scenariusz dostał za swój pierwszy krótkometrażowy film pt.: Plae Kao. Pracował również jako krytyk filmowy w popularnym tajskim magazynie filmowym „Strarpics”, a także jako asystent reżysera telewizyjnych reklam. Jego pierwszy pełnometrażowy film Shutter stał się jednym z największym hitów kasowych w Tajlandii.

Parkpoom Wongpoom
Urodzony w 1978 roku reżyser, ukończył w 2000 roku Wydział Filmu i Video na Uniwersytecie Rangsit w Tajlandii. Swój pierwszy krótkometrażowy film Luang Ta nakręcił zaledwie rok później. Film zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i zagranicą. Pokazany został m.in. na Clermont-Ferrand International Short Film Festival w 2002roku, Singapore International Film Festival, Pusan Asian Short Film Festival, a także na Bangkok Film Film Festival, gdzie zdobył dwie nagrody - za Najlepszą Reżyserię i dla Najlepszego Filmu Tajlandzkiego. Również jego drugi film krótkometrażowy In the eyes otrzymał wiele pozytywnych ocen i pokazywany był na wielu międzynarodowych festiwalach. Jego pierwszy pełnometrażowy film, nakręcony w 2004 roku Shutter okazał się najbardziej kasowym filmem tego roku w Tajlandii. Obecnie pracuje nad scenariuszem do kolejnego filmu pełnometrażowego Life with A Mission.

Film prezentowany w ramach 4. Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share