kpb

Pociąg do Canhoca

tytuł oryginalny: Comboio da Cañhoca

reżyseria: Orlando Fortunato de Oliveira
aktorzy: Roberto Fortes, Louro Domingos, Dionísio Caminho, Cristina Cavalinhos, Mafalda Vilhena, Filipe Crawford, Delfina Cruz

czas trwania: 90 min.
produkcja: Angola/ Francja/ Tunezja/ Portugalia/ Maroko 2004

1957. Grupa 59 Angolczyków zostaje aresztowanych przez portugalskie władze kolonialne w prowincji Malanje, w tym pastorzy, katecheci, lekarze czy drobni pracownicy administracji. Zostają zamknięci w pociągu z zamiarem przewiezienia ich do Luandy w wagonie przeznaczonym do przewozu żelaza. Jednak w wyniku pomyłki ich skład zostaje odłączony od pociągu, przez co zostają opuszczeni na nieużywanej linii w swoim przypadkowym więzieniu na pięć dni. W wagonie nie ma okien czy toaletu, a słońce niemiłosiernie ich grzeje. Pozbawieni jedzenia i picia więźniowie muszą zmodyfikować swoje zachowanie, żeby przeżyć... Zdjęcia do filmu rozpoczęto w 1988 roku, a zakończono je dopiero po kilkunastu latach. W realizacji obrazu przeszkodziły szalejąca wojna domowa, jak i problemy z pozyskaniem funduszy w związku z sytuacją gospodarczo-polityczną w kraju, stąd długi okres produkcyjny oraz problemy realizacyjne spowodowały.

Biografia reżysera:
Orlando Fortunato de Oliveira - ur. w Angoli. Jeden z pionierów kina angolskiego. Jako reżyser bardzo silnie silny nacisk kładzie na filmy opowiadających o epoce kolonializmu. Pierwszy film Memoria de um Dia nakręcił w 1982 roku to opowieść o przeprowadzonej przez Portugalczyków masakrze w Icolo i w Bengo w 1960 roku. W 1988 roku podjął się realizacji swojego pierwszego filmu pełnometrażowego, ale z przyczyn geopolitycznych i finansowych jego realizacja zajęła mu ponad 15 lat. W międzyczasie zrealizował kilka dokumentów (w tym m.in. dokument o pierwszym prezydencie Angoli Agostinho Neto, 2000). Obecnie zakończył postprodukcję filmu Batepá, którego akcja toczy się w São Tomé et Principe. Najnowsza produkcja to krótka historia lokalnych stosunków kolonialnych: segregacji, represji, tortur i politycznych morderstw, których punkt kulminacyjny miał miejsce w 1953 roku. Premiera filmu ma się odbyć w listopadzie tego roku.

Film prezentowany w ramach festiwalu AfryKamera.

Bookmark and Share