kpb

Bagażowy

tytuł oryginalny: Baara

reżyseria: Souleymane Cissé
aktorzy: Omou Diarra, Balla Moussa Keïta, Bubukar Keïta, Baba Niare

czas trwania: 90 min.
produkcja: Mali 1978

1979 FESPACO nagroda Étalon de Yennenga
1978 MFF Locarno - najlepsze zdjęcia, nagroda jury za reżyserię
1979 Festiwal Trzech Kontynentów w Nantes - najlepszy film


Balla Traoré, młody inżynier, który niedawno ukończył szkołę w Europie, zaczyna pracę jako menadżer w fabryce i od razu zauważa jak właściciele wyzyskują pracowników. Staje przed trudnym wyborem: postępować etycznie, czy też ulec naciskom i dbać wyłącznie o własne interesy. Gdy decyduje się na jedną z dróg, los szykuje dla niego kolejne wyzwanie.

Bagażowy to film o zjawiskach społecznych dość typowych dla okresu, w którym powstawał. Portretuje klasę kierowniczą składającą się z wykształconych w zachodniej Europie ludzi, rozdartych między „sprzedawaniem się” a ideałami, które niegdyś im przyświecały. W filmie poznajemy nową burżuazję, pracującą w nowych biurowcach i fabrykach, ale również klasę robotniczą. Widz jest świadkiem zmieniających się relacji rodzinnych, ukazując nową dynamikę społeczną tamtych czasów.

Biografia reżysera:
Souleymane Cissé - ur. 1940 w Bamako, Mali. Jeden z najbardziej renomowanych reżsyerów afrykańskich. Ukończył skołę średnią w Dakarze w Senegalu, po czym wrócił do Mali w 1960 r. po ogłoszeniu jego niepodległości. Pracował jako asystent operatora przy filmie dokumentalnym o Patrice Lumumba, co wywołało w nim chęć tworzenia własnych filmów. Uzyskał stypendium na wyjazd do moskiewskiej szkoły filmowej, po czym w 1970 r. powrócił do ojczyzny i pracował w Ministerstwie Informacji jako operator, gdzie tworzył głównie filmy krótkometrażowe i dokumentalne. Cissé dwukrotnie zdobył główną nagrodę na Fespaco, w 1979 r. za Baara (Bagażowy) i w 1983 r. za Finyé (Wiatr). Z kolei jego następny film Yeelen (Światło) zdobył nagrodę jury podczas festiwalu w Cannes w 1987 r., a Waati (Czas) pretendował do Złotej Palmy w 1995 r. Cissé jest prezydentem UCECAO, Unii Twórców i Przedsiębiorców Kina i Sztuk Audiowizualnych Zachodniej Afryki.

Film prezentowany w ramach festiwalu AfryKamera.

Bookmark and Share