kpb

Utracone piękno

tytuł oryginalny: Oud l’Ward (La beauté éparpillée)

reżyseria: Lahcen Zinoun
aktorzy: Mohamed Afifi, Sanaâ Alaoui, Touria Jabrane, Mohamed Miftah

czas trwania: 90 min.
produkcja: Maroko 2006

Oficjalna selekcja: MFF Wenecja 2006, MFF London 2006, MFF Rotterdam 2007, MFF Marakesz 2006

Maroko, 1913 r. Piękna poetycka opowieść o niewolnicy Oud l’Ward (róża pustyni), która wyróżnia się niezwykłym talentem muzycznym w grze na lutni. Oud l’Ward, dziewczyna, której imię oznacza Różę pustyni, zostaje sprzedana jako niewolnica przez bogatego i utalentowanego muzyka. Jednak jej właściciel, oczarowany muzyczną wrażliwością dziewczyny, postanawia uczynić z niej swoją uczennicę. Fascynacja uzdolnioną niewolnicą wywołuje zazdrość jego żon i służby. Talent Oud, zdobywający coraz szersze uznanie wśród możnych, w końcu przewyższa talent jej mistrza, co wywołuje serię dramatycznych zdarzeń w życiu Oud.

Film rozpoczynają uderzające zdjęcia bezkresnych wydm na tle błękitu nieba i karawany niewolników, z której Oud l’Ward zostaje sprzedana swojemu nowemu panu. Opowieść do złudzenia przypomina baśń, jest usytuowana jakby poza czasem. Wspaniałe zdjęcia ukazują bogactwo marokańskiej kultury i feerię kolorów pozornie surowego marokańskiego klimatu. Nastroju dopełnia wspaniała muzyka. Film jest tak niezwykły i poruszający, że zapada w pamięć na bardzo długi czas.

Biografia reżysera:
Lahcen Zinoun - ur. 1944 w Maroku. Tancerz baletowy, choreograf i reżyser filmowy. Był gwiazdą belgijskiej trupy baletu klasycznego. Współpracował z tak znakomitymi choerografami jak Peter Van Dyck czy André Leclair. Brał udział i układał choreografię dla licznych filmów, m.in. Ostatnie kuszenie Chrystusa Martina Scorsese i Herbata na Saharze Bernardo Bertolucciego. Wyreżyserował trzy filmy krótkometrażowe Assamt (2001), Piano (2002) i Faux-pas (2003). Utracone piękno, zrealizowane w 2007 r., to jego pierwszy film pełnometrażowy.

Film prezentowany w ramach festiwalu AfryKamera.

Bookmark and Share