kpb

Nora

tytuł oryginalny: Nora

reżyseria: Alla Kovgan, Davin Hinton
aktorzy: Nora Chipaumire, Souleymane Badolo

czas trwania: 35 min.
produkcja: USA/Zimbabwe 2008

2009 - MFF Asolo (Włochy) - Najlepszy Film
2009 - MFF Oberhausen - Nagroda Specjalna Jury
2009 - MFF Miami Cutting Edge - Nagroda Specjalna Jury
2009 - MFF Newport - Najlepsze Zdjęcia
Oficjalna selekcja: MFF Rotterdam, MFF Clermont-Ferrand, MFF Toronto, MFF Sundance


Nora to film oparty na wspomnieniach z dzieciństwa tancerki Nora Chipaumire, która urodziła się w Zimbabwe w 1965 roku. Za pomocą teatru tańca reinscenizuje historię swojego życia za pomocą szybko mknącego poematu złożonego z dźwięku, obrazu i tańca. Muzykę do filmu skomponował światowej sławy muzyk Thomas Mapfumo.

Biografia reżyserów:
Alla Kovgan - ur. w Moskwie reżyserka, w tym teatru tańca. Zrealizowała kilkadziesiąt filmów, głównie dokumentalnych i krótkometrażowych. Od 2000 roku naucza tańca w filmie oraz kino awangardowe na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Tanecznych KINODANCE w Rosji.
David Hinton - angielski reżyser pracujący głównie nad dokumentami dla brytyjskiej telewizji. Tematy jego filmów dotyczyły m.in. twórczości malarza Francisa Bacona, reżysera Bernardo Bertolucciego, pisarzy Alana Bennetta i Fiodora Dostojewskiego czy choreografa Karole'a Armitage'a. Najbardziej znany w świecie tańca za Strange Fish (1992) zrobiony wraz z DV8 Physical Theatre. Dwukrotny zdobywca nagród Brytyjskiej Akademii czy Emmy za swoje filmy.

Film prezentowany w ramach festiwalu AfryKamera.

Bookmark and Share