kpb

Moje sekretne niebo

tytuł oryginalny: Izulu lami

reżyseria: Madoda Ncayiyana
aktorzy: Sobahle Mkhabase, Sibonelo Malinga, Tshepang Mohlomi, Sanele Ndawo

czas trwania: 96 min.
produkcja: RPA 2008

2009 Panafrykański FF Cannes - Najlepszy film
2009 MF Afrykański Tarifa - Nagroda publiczności, Najlepsza aktorka
2009 MFF Zanzibar - Najlepszy film


Film, nakręcony głównie z obsadą dziecięcą, obnaża trudne warunki maluchów pozostawionych bez opieki w wielkich miastach.

Po śmierci matki, dziesięcioletnia Thembi i jej ośmioletni brat Khwezi wyruszają do Durbanu, aby dostarczyć pięknie wykonaną matę z trzciny, ostatnią pamiątkę po mamie, na konkurs rzemieślniczy. Po trudach podróży ze wsi spotykają miejskie dzieci ulicy i bierze ich pod swoje skrzydła lider dziecięcego gangu, Chilli-Bite. Jednakże okazuje się, że przetrwać tam wcale nie jest tak łatwo i muszą zmierzyć się z ciemnymi stronami miasta: prostytucją, kradzieżą, przemocą, narkomanią.

Świetna gra aktorska dzieci sprawia, że film nabiera bardzo osobistego wymiaru. Jednocześnie, pomimo faktu, że poruszane są bardzo trudne kwestie, tym bardziej wstrząsające gdyż dotyczą najmłodszych, film potrafi pokazać również moc i wartość przyjaźni, lojalności , a przede wszystkim siłę tych dzieci, które walczą z przeciwnościami losu. Piękne zdjęcia terenów wiejskich i te obnażające drugie dno miast uzupełniają ciekawą i przejmującą fabułę.

Biografia reżysera:
Madoda Ncayiyana - Weteran radia, TV oraz produkcji wideo od lat związany jest z branżą filmową w charakterze aktora, producenta czy reżysera. Wcześniej pracował m.in. w teatrze, gdzie produkował, pisał sztuki oraz występował na całym świecie. Na festiwalu w Edynburgu zdobył prestiżową Nagrodę Scotsmana. Jeszcze za czasów apartheidu jako pierwszy czarnoskóry aktor został wybrany do komisji sztuki. Współzałożyciel Theatre for Africa oraz reżyser w durbańskim Maningi Theatre Workshop. Już po 1994 roku zaczął grywać w wielu produkcjach SABC, a także w reklamach czy w radiu. Po współzałożeniu Vuleka Films jego krótki metraż The Sky in Her Eyes (2003) wygrał kilka międzynarodowych nagród, w tym za najlepszy film afrykański na MFF w Cannes. Jego telewizyjny Adventures at the Water Hole zdobył Creative Excellence Award na Amerykańskim Międzynarodowym Festiwalu Filmu oraz Wideo w 2004 roku. W latach 2006-2007 wyreżyserował szereg dokumentów dla SABC. W 2008 roku wyprodukował miniserię telewizyjną Land of Thirst (2008). Izulu Lami (2009) to jego debiut reżyserski.

Film prezentowany w ramach festiwalu AfryKamera.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share