kpb

Szeptem

tytuł oryginalny: From a Whisper

reżyseria: Wanuri Kahiu
aktorzy: Corrine Onyango, Ken Ambani, Abubakar Mwenda, Godfrey Odhiambo

czas trwania: 79 min.
produkcja: Kenia 2008

2009 Africa Movie Academy Awards (afrykańskie 'oskary') - Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Montaż, Najlepsza Muzyka
2009 Kalasha Awards - Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Aktor Drugoplanowy
2009 MFF Zanzibar - Nagroda Golden Dhow za Najlepszy Film
2009 MFF w Kenii - Najlepszy Film
2009 MFF ION w Los Angeles - Najlepszy Film
2010 Panafrykański FF w Los Angeles - Najlepszy Film

Abu (Ken Ambani) jest zamkniętym w sobie zapracowanym agentem kenijskich służb specjalnych. Kiedy spotyka Tamani (Corrine Onyago), młodą zbuntowaną artystkę poszukującą swoją matkę, decyduje się jej pomóc. Niespodziewanie Tamani wznieca na nowo wspomnienia dotyczące Fareeda (Abubakar Mwenda), jego najlepszego przyjaciela, który stracił życie 10 lat temu podczas wybuchu bomby w ambasadzie amerykańskiej w Nairobi. Odkrycie, że matka Tamani także zginęła w tym wybuchu zmusza oboje do skonfrontowania się z przeszłości oraz do jego zaakceptowania. W odróżnieniu od wielu kenijskich produkcji film odznacza się wysokimi standardami produkcyjnymi oraz pięknymi zdjęciami.

Biografia reżyserki:
Wanuri Kahiu - ur. w Nairobi. Absolwentka Zarządzania na Uniwersytecie w Warwick w 2001 roku. Edukację kontynuowała na kierunku reżyserii na Szkole Filmu i Telewizji na Uniwersytecie Kalifornii, gdzie otrzymała szereg wyróżnień: Motion Pictures of America Associates Award oraz Hollywood Foreign Press Award. W trakcie studiów pracowała jako stażystka w Pinewood Studios w Londynie oraz jako asystent produkcji w Alexandria Productions w Virginii. Pracowała też jako stażystka przy Włoskiej robocie. Po zakończeniu studiów Wanuri Kahiu wyreżyserowała dokument The Spark that Unites z planu filmu Catch-A-Fire Phillipa Noyce'a. W czerwcu 2007 roku wyreżyserowała krótki film Ras Star dla telewizji kablowej M-Net. W 2010 roku zakończyła krótki film Pumzi przy wsparciu gwiazdy filmu Dystrykt 9 Sharlto Copley i Instytutu Goethego. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym dokumentem My Sister, My Hero, który będzie zajmować się przemilczaną w kraju jak i w Europie historią kenijskiej Freedom Army (znani lepiej jako Mau Mau).

Film prezentowany w ramach festiwalu AfryKamera.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share