kpb

Future Shorts: Last Days of Summer

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Czas trwania pokazu: 90'

1) THE NEWS
Reż. Luke Shanahan / Australia / 2009 / 4’

Gina i Daniel są młodą, szaleńczo w sobie zakochaną parą. Spotykają się w kawiarni, gdzie się poznali. Każde z nich ma ekscytujące wieści... Luke Shanahan to reżyser reklam i teledysków, rozpoznawalny przez swój charakterystyczny wizualny styl i specyficzne poczucie humoru. Wyreżyserował również wiele krótkometrażowych filmów, w tym nagradzany It Takes Two To Tango, który miał swoją premierę na festiwalu w Melbourne.

2) PLEASE SAY SOMETHING
Reż. David O’Reilly / Niemcy / 2009 / 10’

Rozgrywająca się w dalekiej przyszłości animowana historia o miłości i domowej przemocy. Skomplikowany związek między kotem i myszą, opowiedziany w dwudziestu trzech 25-sekundowych epizodach. David O'Reilly to urodzony w Irlandii i mieszkający w Berlinie twórca animacji, znany z charakterystycznego, surowego stylu. Oprócz krótkometrażówek jest także twórcą internetowych hitów, m.in. aplikacji do iPhone'a - iHologram. Please Say Something nagrodzono Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Berlinale 2009.

3) TOP GIRL
Reż. Rebecca Johnson / Niemcy, Wielka Brytania / 2008 / 18’30

Donna, odważna i pewna siebie nastolatka, pewnego dnia, na skutek swoich działań, traci najlepszą przyjaciółkę Felicię i swoją pozycję w szkole. Niespodziewanie samotna i odizolowana będzie musiała odzyskać przyjaciółkę i swoje dotychczasowe życie. Top Girl to poruszająca, prawdziwa ale i zabawna historia o trudnym dorastaniu dziewcząt w męskim świecie.

4) STRESS (Justice)
Reż. Romain Gavras / Francja / 2008 / 6'45
Podążaj za gangiem, który sieje spustoszenie w Paryżu, znacząc swój pochód śladem destrukcji gdziekolwiek się pojawi w teledysku do piosenki grupy Justice. Brutalny, chropawy i niepokojący wideoklip uderza nas głęboko, zmuszając do refleksji nad bezsensowną wrogością zakapturzonych łobuzów. Ojcem Romaina Gavrasa jest reżyser Costa - Gavras. Romain ma na swoim koncie role w kilku filmów pełnometrażowych (m.in. Sheitan z Vincentem Casselem) oraz reżyserię klipów muzycznych (m.in. dla Simian Mobile Disco).

5) A DAY IN A LIFE
Reż. Nicolas Daenens / Belgia / 2007 / 21’
Szalony łańcuch zdarzeń z bankowymi rabusiami, kobietą wymagającą operacji oraz kieszonkowcem. Mario, Tom, Jimmy i Emin potrzebują pieniędzy. Każdy ma własny powód i sposób zdobycia euro. Pomimo różnicy interesów, w ciągu jednego dnia ich losy splotą się ze sobą, a każdy dostanie to, na co zasłużył. A Day In a Life to trzeci z kolei krótkometrażowy film belgijskiego twórcy Nicolasa Daenensa, nagradzany na wielu festiwalach filmowych, m.in. w Brukseli.

6) HUM
Reż. Soeren Bendt / Dania / 2007 / 8'45

Mały robot postanowił ożywić szopę na narzędzia, w której przyszło mu mieszkać... Soren Bendt studiował rysunek, animację i storyboarding. Hum pokazywano na licznych festiwalach filmowych (m.in. Hollywood Film Festival, Edinburgh Film Festival, Interfilm Berlin).

7) THE ARCHIVE
Reż. Sean Dunne / USA / 2008 / 8’

Ma największą na świecie kolekcję płytową... I nikogo to nie obchodzi. Odkrywająca wiele na temat obecnego stanu przemysłu muzycznego historia rekordowo dużego zbioru winylowych płyt. Jego właściciel, w związku z problemami zdrowotnymi, zmuszony jest sprzedać swoje zbiory... Film pokazywany na Sundance Film Festival 2009. Sean Dunne to reżyser z Nowego Jorku, twórca dokumentów i reklamówek. Uwielbia zimne piwo i gorące kąpiele, najlepiej w duecie. W wolnym czasie zazwyczaj opiera się o ściany z rękami w kieszeniach.

8) LUV DELUXE (Cinnamon Chasers)
Reż. Saman Keshavarz / USA / 2009 / 5’
W szalonym świecie granicę między życiem i śmiercią wyznacza po prostu punkt widzenia... Energetyczny i stymulujący wizualnie teledysk do piosenki Cinnamon Chasers dowodzący, jak zmiana perspektywy determinuje rozmaite autodestrukcyjne wybory. Reżyser Saman Keshavarz studiuje na Art Center College of Design w Pasadenie, jest twórcą filmów, wideoklipów i reklam, chciałby również pracować nad grami komputerowymi. „Jestem postrzelony” - mówi sam o sobie - „odrobinę zbyt energetyczny (graniczący z irytującym), pełen wariackich pomysłów. Kocham filmy, gry, DJing... i, oczywiście, reżyserowanie”.

9) WHERE IS MY ROMEO?
Reż. Abbas Kiarostami / Iran / 2007 / 3’
Reakcje szesnastu kobiet na kinowy seans Romea i Julii. Jedna z nowel powstałego na 60-lecie festiwalu w Cannes filmu Kocham kino, złożonego z 34 trzyminutowych filmów autorstwa 36 reżyserów z całego świata. Abbas Kiarostami to uznany na całym świecie irański reżyser, scenarzysta i producent, autor takich filmów, jak Smak wiśni, Uniesie nas wiatr oraz 10.

10) BEYOND HERE LIES NOTHING (Bob Dylan)
Reż. Nash Edgerton / USA / 2009 / 4'10

Do domu młodej kobiety zakrada się mężczyzna. Wizyta tego nieproszonego gościa przyjmie jednak niespodziewany obrót... Brutalna, dramatyczna opowieść o miłości rozegrana w rytm piosenki Boba Dylana z albumu „Together Through Life". Reżyser, Nash Edgerton, to fachowiec pracujący po obu stronach kamery - aktor, reżyser, kaskader, montażysta, scenarzysta. Karierę rozpoczął w wieku 18 lat jako kaskader, pracował m.in. przy takich filmach, jak Matrix i Gwiezdne Wojny. Jest autorem kilku nagradzanych krótkometrażówek (np.: znany widzom Future Shorts Lucky) oraz wideoklipów (m.in. dla Bena Lee, Eskimo Joe, Evermore i Missy Higgins).

Filmy prezentowane w ramach pokazu FUTURE SHORTS: Last Days of Summer.


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share