kpb

Moon

tytuł oryginalny: Moon

reżyseria: Duncan Jones
aktorzy: Sam Rockwell, Kevin Spacey

czas trwania: 97 min.
produkcja: Wielka Brytania 2009
premiera: 2010-09-24

Nagrody BAFTA 2010: najlepszy brytyjski debiut roku
MFF w Sitges 2009: najlepszy film, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz
Festiwal Filmowy w Gérardmer 2010: Nagroda Specjalna Jury, Nagrody Krytki
MFF w Atenach 2009: Grand Prix
MFF w Seattle 2009: najlepszy aktor

Oryginalny i cieszący się ogromnym powodzeniem kameralny thriller science-fiction ze znakomitym Samem Rockwellem w roli głównej, któremu na ekranie towarzyszy Kevin Spacey jako... robot Gerty. Moon opowiada historia astronauty, który niedługo przed zakończeniem samotnej trzyletniej misji w kosmosie i powrotem do domu, odkrywa przerażającą prawdę. Pełen suspensu film zrealizowany zaskakująco skromnymi środkami.

Astronauta Sam Bell przebywa w bazie Sarang na Księżycu, gdzie dla korporacji Lunar Industries nadzoruje prace pozyskiwania Helium-3, składnika energii czerpanej przez Ziemię. Trzyletni kontrakt dobiega końca i samotna misja, a przede wszystkim rozłąka z ukochana żoną i trzyletnia córką, potęgują tęsknotę za powrotem. Jedynym towarzyszem Sama jest inteligentny komputer Gerty. Pewnego razu podczas pracy w terenie w wyniku nagłego pogorszenia stanu zdrowia Sam traci przytomność. Niespodziewanie jakaś siła przenosi go z powrotem do bazy. Dochodząc do siebie Sam nabiera podejrzeń, że w pobliżu przebywa ktoś jeszcze, zaś on sam stanowi jedynie małą cząstkę sekretnego planu realizowanego przez firmę.

W swoim fabularnym debiucie reżyser i scenarzysta Duncan Jones (Kod nieśmiertelności) celowo umiejscowił akcję filmu na Księżycu, planecie, która, widoczna dla oka, nieustannie fascynuje swą tajemniczością. Film Moon nie przypadkowo miał swoją premierę w 40-tą rocznicę lądowania człowieka na księżycu.

Celem twórców było pokazanie bohatera w ograniczonej przestrzeni, w zderzeniu nie tylko z własnymi słabościami, ale także siłą zła, które zaczyna odkrywać. Reżyser dał upust swoim dwóm fascynacjom: człowiekiem jako jednostką i odległą galaktyką, inspirującą go od dzieciństwa.

Twórcy skupili się na jednym bohaterze, pokazując jego wcześniejsze wcielenie. W obie role wcielił się Sam Rockwell, aktor, o ogromnych możliwościach, które zaprezentował nie tylko w tym, ale i wcześniejszych swoich filmach. Głosu komputerowi Gerty’emu użyczył laureat Oscara Kevin Spacey.

Mimo, iż historia przedstawiona w Moon jest fikcyjna, wpleciono w nią również wątki oparte na badaniach naukowych nad Helium-3, lekkim, nieradioaktywnym izotopem Helu, w którego złoża obfituje powłoka Księżyca. Wyniki prowadzonych badań wskazują na to, że Helium-3 jest niezbednym składnikiem w procesie łączenia energii pochodzacej z różnych źródeł. Użycie Helium-3 czyni energię przyjazną dla otoczenia naturalnego, co ma ogromne znaczenie dla rosnących potrzeb energetycznych Ziemi.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 4: Między pytaniem a odpowiedzią.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share