kpb

Shortbus

tytuł oryginalny: Shortbus

reżyseria: John Cameron Mitchell
aktorzy: Sook-Yin Lee, Paul Dawson, Lindsay Beamish

czas trwania: 101 min.
produkcja: USA 2006
premiera: 2010-09-17

SHORTBUS to film jedyny w swoim rodzaju. Śmiało przekracza granice między tym, co dozwolone, a czego jeszcze w kinie nie było. Erotyka i seks przedstawione są tu w zupełnie nowym kontekście. Stanowią przyczynek do rozważań nad uniwersalnymi problemami, jak szczęście, relacje miedzy ludźmi. Film jest głęboko osadzony we współczesnych realiach. Ukazuje nowojorskość jako kwintesencję naszej cywilizacji, ze wszystkimi jej osiągnięciami, ale też lękami i ułomnościami. Odnosi się także do zmian i nastrojów, jakie pojawiły się w społeczeństwach Zachodu po zamachach 11 września.

Jest to opowieść o kilku mieszkańcach Nowego Jorku, których tragiczne i komiczne losy łączą się w tytułowym klubie poligamicznej seksualności - SHORTBUS. Sofia jest seksuolożką, która nigdy nie przeżyła orgazmu. Od lat udaje szczytowanie i ukrywa to przed mężem. Próbuje jej pomóc Severin, która na co dzień odgrywa przed mężczyznami rolę dominy i w ten sposób zarabia na życie. Klientami seksuolożki Sofii są Jamie i James, para gejów z wieloletnim stażem. Jamie proponuje partnerowi miłosny trójkąt z młodym muzykiem Cethem, na co James niechętnie się godzi. Intencje Jamiego wykraczają jednak poza wyrafinowane formy rozkoszy, o czym dowiadujemy się dzięki prywatnemu śledztwu prowadzonemu przez podglądacza Caleba.

Agnieszka Graff napisała: Shortbus to film błyskotliwy w dosłownym sensie tego słowa - świetlisty, migotliwy, a chwilami olśniewający. Zabawny do rozpuku, i wzruszający, i smutny. A przede wszystkim zaskakująco mądry, chociaż nikt w nim się nie mądrzy, nie poucza. Jest w tej komedii (a może raczej komedio-dramato-utopii) jakaś dziwna, chwytająca za gardło szczerość.

W 2006 roku film brał udział w głównym konkursie na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Ze względu na odważne sceny nagości i seksu przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych. 

Shortbus był wyświetlany także na pokazie specjalnym.

Film prezentowany podczas Letniego Taniego Kinobrania (2011), tydzień 7: Między miłością a namiętnością.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share