kpb

Kod nieznany

tytuł oryginalny: Code inconnu

reżyseria: Michael Haneke
aktorzy: Juliette Binoche, Thierry Neuvic, Josef Bierbichler, Alexandre Hamidi, Maimouna Helene Diarra

czas trwania: 118 min.
produkcja: Francja/Niemcy 2000

MFF w Cannes 2000: Nagroda Jury Ekumenicznego

Pierwszy "europejski" film Michaela Hanekego, przez wielu wielbicieli Austriaka uznany za jego najlepsze dokonanie. Kod nieznany to, jak głosi podtytuł filmu, „niedokończone zapiski z różnych podróży”, które składają się na mozaikę współczesnej multikulturowej Europy. W głównej roli występuje Juliette Binoche.

Paryż. Ruchliwy bulwar. Ktoś rzuca pomięty kawałek papieru w wyciągnięte dłonie żebraczki. Zdarzenie to stanie się nicią, która na chwilę połączy drogi kilku postaci: Anny, młodej aktorki będącej u progu zrobienia kariery w filmie; Georges'a, jej życiowego partnera, fotoreportera wojennego, który rzadko bawi w Paryżu; jego ojca, rolnika; Jeana, młodszego brata Georges'a, który nie wykazuje chęci przejęcia gospodarstwa ojca.

Jest tam też Amadou, nauczyciel w instytucie dla głuchoniemych. Jego ojciec, taksówkarz pochodzi z Afryki. Jego młodsza siostra jest niesłysząca i to dzięki niej Amadou obrał taki zawód.

Maria pochodzi z Rumunii i wysyła do domu pieniądze, które zdobywa w Paryżu żebrząc. Zostaje deportowana, wraca więc do domu, by spędzić trochę czasu z rodziną, nim znowu wyruszy w poniżającą podróż do Francji.

Co oni wszyscy mają ze sobą wspólnego? Z sobą i z tymi wszystkimi, których napotykają na swej drodze?

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 4: Między dobrem a złem.


ZWIASTUN (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share