kpb

Best of 50. KFF

THE BEST OF 50. KFF

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

sobota, 10 lipca, godz. 20.30
- POKAZ 1 (90’)
MARYSINA POLANA | MARYSINA POLANA
reż. Grzegorz Zariczny, Polska 2010, 39’
 
50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH: wyróżnienie
50. KFF - NAGRODA PUBLICZNOŚCI
50. KFF - Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowana przez Telewizję Kino Polska

Czterech juhasów spotyka się na wypasie owiec z dala od domu i dobrodziejstw cywilizacji. W bacówce spędzają wiele miesięcy, zajmując się zwykłymi, pasterskimi czynnościami. Ale nic tak nie zbliża samotnych mężczyzn, jak rozmowa, zwłaszcza o kobietach. Otwierają więc przed współtowarzyszami swoje serca, wymieniają się poglądami i doświadczeniami, wspierają się - i spierają. Ich życie uzależnione jest od pór roku i rytmu natury. Za kilka miesięcy znowu spotkają się na Marysinej Polanie.

WARSZAWA DO WZIĘCIA | WARSZAWA DO WZIĘCIA
reż. Karolina Bielawska, Julia Ruszkiewicz, Polska 2010, 51’

50. KFF - KONKURS POLSKI: Złoty Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu
Bohaterkami filmu są trzy młode kobiety - Ania, Gosia i Ilona. Dzieli je wiele, ale łączy jedno: mieszkają w popegeerowskich wsiach, w których nie widzą dla siebie żadnych perspektyw na przyszłość. Szansą na wyrwanie się z marazmu i rozpoczęcie nowego życia jest wyjazd do Warszawy i podjęcie tam pracy. Pomocą w odnalezieniu się w „wielkim świecie”, który kobiety znają jedynie z telewizji, ma być program Promocji Zawodowej „Przystań na Skarpie”. Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Houston.

niedziela, 11 lipca, godz. 20.30 - POKAZ 2 (95’)
ŻYCIE JEST GDZIE INDZIEJ | BEYOND THIS PLACE
reż. Kaleo La Belle, Szwajcaria 2010, 95’

50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH: Złoty Róg dla reżysera najlepszego filmu w kategorii powyżej 60 minut
Twórca tego filmu jest typowym dzieckiem dzieci kwiatów. Kiedy minęła pierwsza euforia życia na egzotycznej wysepce, mały Kaleo wylądował z matką w zimnym Portland. Dziś, kiedy sam ma dzieci, postanawia odnaleźć swojego ojca hippisa. Cloude Rock La Belle prawie nie zmienił się od 40 lat. Nadal pali trawkę i żyje na luzie. Wspólna wyprawa rowerowa ojca i syna staje się okazją do postawienia kilku ważnych pytań - o istotę rodzicielstwa, odpowiedzialności, przebaczenia i przede wszystkim o to, czym tak naprawdę jest wolność.

poniedziałek, 12 lipca, godz. 21.00 - POKAZ 3 (89’)
H2O | H2O
reż. Tomasz Wolski, Polska 2010, 8’

Dokument Tomasza Wolskiego koncentruje się wokół niespiesznej, wyrywkowej obserwacji małego wycinka rzeczywistości. Jej centrum zogniskowane jest na rynku niewielkiego miasteczka gdzieś na południu Polski. To właśnie tam wypływają trzy źródła wody, które oddalone są od siebie ledwie o kilka metrów. Kamera rejestruje reakcje przechodniów, uważnie przygląda się ich zachowaniom. Co ciekawe, w większości przypadków dla każdego ze źródełek jest ono zupełnie inne.

TUSSILAGO | TUSSILAGO
reż. Jonas Odell, Szwecja 2009, 14’

50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: Nagroda EFA dla Najlepszego Filmu Europejskiego
Norbert Kröcher, pochodzący ze Wschodnich Niemiec lider Frakcji Czerwonej Armii, w 1976 roku planuje operację Leo. Jej celem jest porwanie szwedzkiej minister ds. imigracji i wymienienie jej na osadzonych w więzieniu członków grupy. Z punktu widzenia A, dziewczyny Kröchera, cała ta działalność przypomina dziecięcą zabawę. Jednak zabawa się kończy, a grupę rozbija szwedzka policja. A zostaje aresztowana, osadzona w areszcie i przesłuchiwana. Po ponad trzydziestu latach opowiada swoją historię.

INWENTARYZACJA | INWENTARYZACJA
reż. Paweł Łoziński, Polska 2010, 9’

Dokument Pawła Łozińskiego to krótka, metaforyczna opowieść podejmująca problem pamięci, tożsamości, odnajdywania śladów po wcale nie tak dalekiej przeszłości. Tutaj, na trzydziestu hektarach w centrum miasta, odbywają się prace inwentaryzacyjne, których celem jest próba odtworzenia zaginionego miasta. Kamera koncentruje się na szczegółach, obrazując palce wędrujące po zatartym napisie czy mozolny proces odcyfrowywania odgrzebanych z ziemi liter, bo przecież każda z nich ma jakieś znaczenie.

GDZIE JEST KIM BASINGER? | DONDE ESTA KIM BASINGER?
reż. Eduardo Deluc, Francja/Argentyna 2009, 28’

50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: Nagroda Jury Międzynarodowej Federacji Klubów Filmowych
Buenos Aires - miasto pomyślnych wiatrów. Bracia Antoine i Marcus właśnie przylecieli na ślub swojego kuzyna. Antoine - porzucony przez dziewczynę - nie jest w nastroju do zabawy. Ma za to skłonności do autodestrukcji. Marcus postanawia wyciągnąć młodszego brata z depresji. Zabiera go na wycieczkę po mieście, którego główną atrakcją – jak głosi przewodnik – są ponętne argentyńskie kobiety.

POZA ZASIĘGIEM | POZA ZASIĘGIEM
reż. Jakub Stożek, Polska 2010, 30’

50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: Złoty Smok dla reżysera najlepszego filmu
50. KFF - KONKURS POLSKI: wyróżnienie
Klaudia i Karolina przez większość swojego życia wychowywały się bez matki. Skomplikowana sytuacja rodzinna spowodowała, że siostry musiały nauczyć się większej odpowiedzialności i samodzielności niż inne nastolatki. Dziewczyny imponują dojrzałością, same rozwiązują własne problemy, wspierają się nawzajem w każdej sytuacji. U progu wejścia w dorosłe życie jeszcze raz spróbują odbudować relacje rodzinne, które przez lata były zaniedbywane przez dorosłych. Jednak nie będzie to takie proste...

wtorek, 13 lipca, godz. 20.45 - POKAZ 4 (92’)
INCYDENT W BANKU | HÄNDELSE VID BANK
reż. Ruben Östlund, Szwecja 2010, 12’

50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu fabularnego
Zwykły dzień, centrum miasta. Dwóch mężczyzn zauważa podejrzaną sytuację na ulicy. Obserwują napad na bank, całe zdarzenie odnotowując w kamerze telefonu. Potem wszystko wraca do normy, od samego incydentu ważniejsza staje się jakość nagrania. Zrealizowany jedną kamerą, bez żadnych cięć, opierający się na bliskich i dalekich planach film wciąga nas w historię, czyniąc niemymi świadkami sytuacji, w trakcie której można zaobserwować, w jaki sposób ludzie reagują na to, co niespodziewane.

POMAŁU | POMAŁU
reż. Tomasz Wolski, Polska 2010, 30’

Beskid Niski. Małe gospodarstwo. Pod jednym dachem mieszkają Michał, Jan i Mateusz, mężczyźni reprezentujący trzy pokolenia. Prowadzą spokojne, skromne życie, podporządkowując się rytmowi natury, która stanowi nieodłączny element ich egzystencji. Niemal bez słowa, z pokorą wykonują codzienne, rutynowe czynności. Jakże kontrastuje to z tym, co rozgrywa się ledwie kilka metrów od ich posiadłości, gdzie ruchliwa ulica, ciągle przejeżdżające samochody, hałas uosabiają zupełnie inny świat.

UCIEKNIJMY OD NIEJ | UCIEKNIJMY OD NIEJ
reż. Marcin Koszałka, Polska 2010, 50’

50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH: Nagroda jury studenckiego
Kolejny intymny do bólu dokument Marcina Koszałki poświęcony jest sprawom rodzinnym widzianym przez pryzmat jego siostry. Przy włączonej kamerze dorosłe rodzeństwo dokonuje wiwisekcji swoich relacji z rodzicami i z sobą nawzajem. Bohaterka filmu, żyjąca komfortowo bizneswoman, do dziś niepogodzona ze śmiercią matki i ojca, staje się w filmie sumieniem reżysera. On sam próbuje zbliżyć się do zmarłych rodziców na swój sposób - filmując ostatnie chwile pacjentów pewnego szpitala.

środa, 14 lipca, godz. 20.30 - POKAZ 5 (94’)
1000 GŁOSÓW | 1000 VOICES
reż. Tim Traves Hawkins, Wielka Brytania 2009, 9’

50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu animowanego
Pewien urzędnik wygłasza wykład o istocie skutecznego i humanitarnego systemu w Wielkiej Brytanii dla grupy młodzieży znajdującej się w azylu, podczas gdy w tym samym czasie - w tym samym budynku - zatrzymani i aresztowani na próżno zostawiają wiadomości na opuszczonej sekretarce telefonu w podziemiach ministerstwa. Stylizowana na dokument czarno-biała animacja wykorzystuje autentyczne nagrania, które poddane obróbce tworzą przerażający nastrój.

MILLHAVEN | MILLHAVEN
reż. Bartek Kulas, Polska 2009, 7’

50. KFF - KONKURS POLSKI: Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu animowanego
50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: wyróżnienie

Inspiracją i osią narracyjną animacji Bartka Kulasa jest psychodeliczna ballada The Curse of Millhaven Nicka Cave’a, tutaj w hipnotyzującym wykonaniu Katarzyny Groniec. Przedstawia makabryczną, momentami nieco surrealistyczną historię piętnastoletniej Loretty, którą szarość życia w prowincjonalnym i bezbarwnym miasteczku Millhaven zainspirowała do morderczego tańca. W końcu, jak niewinnie wyśpiewuje sama bohaterka: „Nie znasz dnia ani godziny…”.

JESTEM LILITH | KMO LILITH
reż. Eytan Harris, Izrael 2009, 78’

50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH: wyróżnienie
W izraelskim miasteczku Zikhron Yaakov trwa polowanie na czarownicę. Ekscentryczna Lilith wypowiedziała wojnę lokalnej wspólnocie ultraortodoksyjnych Żydów. Kiedy jej nastoletnia córka z nieznanych bliżej powodów popełnia samobójstwo, Lilith wbrew tradycyjnym żydowskim obrządkom postanawia skremować jej ciało. Przeciwko sobie ma nie tylko grupę fanatyków - musi samotnie stawić czoło wpływowej organizacji „Zaka”, w której rękach spoczywa cały „przemysł pogrzebowy”.

czwartek, 15 lipca, godz. 20.30 - POKAZ 6 (94’)
KINEMATOGRAF | KINEMATOGRAF
reż. Tomasz Bagiński, Polska 2009, 12’

Swój nowy film Tomasz Bagiński zrealizował na podstawie komiksu autorstwa Mateusza Skutnika. To autotematyczna opowieść, której głównym bohaterem jest wynalazca imieniem Francis. Jego najnowsze odkrycie - kinematograf, ma zmienić świat. Mężczyzna skupiony wyłącznie na sobie i pracy zapomina o tym, że realizacja marzeń okupiona jest czasem ogromnym kosztem. Animacja Bagińskiego doceniona została na festiwalu w Stuttgarcie, gdzie otrzymała nagrodę w kategorii filmu krótkometrażowego.

W MROKU | THE DARKNESS OF A DAY
reż. Jay Rosenblatt, USA 2009, 26’

50. KFF - MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH: Srebrny Smok dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego
Dokument montażowy złożony z fragmentów archiwalnych filmów poświęconych samobójstwom i towarzyszącym im stanom depresji, samotności, smutku. Oto pewne małżeństwo starszych ludzi decyduje się na krok ostateczny, oto japońska nastolatka wskakuje do wulkanu, oto Ernest Hemingway... Starym taśmom towarzyszą zapiski z pamiętnika przyjaciela brata reżysera, który popełnił samobójstwo.

SEANS W KINIE TATRY | SEANS W KINIE TATRY
reż. Igor Chojna, Polska 2010, 27’

50. KFF - KONKURS POLSKI: Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego
Dariusz Ambroszczyk prowadzi jedno z najstarszych łódzkich kin - Tatry. Jest szefem obiektu, a zarazem jego jedynym pracownikiem, w związku z czym do jego obowiązków należy sprzedawanie biletów, wpuszczanie na widownię, jak również wyświetlanie filmów. Choć pan Dariusz codziennie uparcie wyczekuje widzów, ci jakby zupełnie zapomnieli o jego kinie, odwiedzając je jedynie od przypadku do przypadku. Do mężczyzny zaczyna docierać, że kino, będące sensem jego życia, powoli chyli się ku upadkowi.

DEKLARACJA NIEŚMIERTELNOŚCI | DEKLARACJA NIEŚMIERTELNOŚCI
reż. Marcin Koszałka, Polska 2010, 29’

50. KFF - KONKURS POLSKI: Nagroda jury studenckiego
50. KFF - NAGRODA PUBLICZNOŚCI
50. KFF - Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich

W swoim nowym obrazie Marcin Koszałka powraca do zapomnianego gatunku, jakim jest film górski. Bohaterem swej opowieści czyni Piotra „Szalonego” Korczaka, gdzieś w tle rysując także sylwetkę jego rywala Andrzeja Marcisza. Reżyser skupia się na schyłku kariery wielkiego mistrza, prowokując go jednocześnie do refleksji nad tym, jak będzie wyglądało jego życie, gdy nie będzie mógł już się wspinać. To przejmująca opowieść o niemożności pogodzenia się ze starością i pragnieniu nieśmiertelności.

Filmy prezentowane w ramach przeglądu Best of 50. KFF.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share