kpb

50. Krakowski Festiwal Filmowy - 4 czerwca

50. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

PROGRAM projekcji w KPB:

C - Sala Czerwona
N - Sala Niebieska

piątek, 4 czerwca

C  12.00  SHORT MATTERS 1
(European Film Academy Short Film Nominees 2009 on Tour)
- Grzesznik | Sinner, reż. Meni Philip, Izrael 2009, 28’

Trzynastoletni Yotam uczy się w ortodoksyjnej żydowskiej szkole. Ciężko przechodzi okres dojrzewania; czuje się winny i zmieszany faktem, że nie potrafi zapanować nad budzącymi się w nim emocjami i pragnieniami. Szuka pomocy i zrozumienia u rabina, swego nauczyciela i opiekuna. Ten jednak w okrutny sposób wykorzystuje zaufanie i niewinność chłopca. Film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Zdobywca Prix UIP na festiwalu w Wenecji.
- Pomiędzy snami | Between Dreams, reż. Iris Olsson, Francja/Rosja/Finlandia 2008, 11’
- Dobranoc | Bonne nuit | Good Night, reż. Valery Rosier, Belgia/Francja 2008, 18’
- Cierpienia pana Karpfa - urodziny | Die Leiden des Herrn Karpf - der Geburtstag | The Sufferings Of Mr Karpf - The Birthday
reż. Lola Randl, Niemcy 2009, 10’
- 14, reż. Asitha Ameresekere, Wielka Brytania 2008, 9’
- Szklana pułapka, reż. Paweł Ferdek, Polska 2008, 15’
- Stado | The Herd, reż. Ken Wardop, Irlandia 2008, 4’

C  14.30  GDZIEŚ W EUROPIE 3
- Arsy-Versy
, reż. Miro Remo, Słowacja 2009, 23’

Do góry nogami, parę metrów nad ziemią - w takiej pozycji najchętniej spędzałby czas obserwując i fotografując nietoperze. Lubos od dziecka interesował się przyrodą. Można nawet rzec, że świata poza nią nie widział. Wiele się od tamtego czasu nie zmieniło. Ma 50 lat i bez reszty oddaje się swojej pasji. Nie w głowie mu praca zawodowa i zakładanie rodziny. Jak długo będzie w stanie prowadzić życie w kompletnym oderwaniu od rzeczywistości?
- Lustro | Lo specchio | Mirror, reż. David Christensen, Włochy/Kanada 2009, 85’ 

Gdy z powodu braku słońca alpejskie miasteczko Viganella zaczyna podupadać, burmistrz postanawia temu zaradzić. Sprowadza lustro, które montuje na jednym ze górskich zboczy. Nowy nabytek odbija promienie słoneczne i rozjaśnia zabytkowe centrum miasta. Od tej pory w Viganella świecą już dwa słońca, a zainteresowanie pomysłem również za granicą przechodzi wszelkie oczekiwania władz i mieszkańców miasta.

N  15.30  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 6
Między kroplami deszczu
, reż. Kuba Karyś, Paulina Loszek, Polska 2010, 94’

„Ocalałam. I nie chcę już o tym pamiętać. Co z tego, że dzieci mówią teraz o getcie - miasteczko, że w Płaszowie zimą jeździ się na sankach. Co z tego, że ja widziałam trupy w getcie, że sanki suną po cmentarzysku tysięcy istnień, że trzy razy odstawiano mnie do gazu - tam, gdzie teraz niedopałki papierosów. No i co z tego. Ja chcę zapomnieć i mam do tego prawo. Nie wszyscy je mają. Nie zapominajcie o nas" - wyznaje Niusia Horowitz.

C  17.00  FOCUS ON ISRAEL 5
- Jak wiele miłości
| Kama ahava | How Much Love
reż. Kineret Hay-Gillor, Izrael 2010, 53’

Carmel był kiedyś obiecującym lekkoatletą, dzisiaj, z powodu pogłębiającego się zaniku mięśni prowadzi mały sklepik ze sprzętem sportowym. Jego żona Sara pomaga mu w codziennych obowiązkach. Autorka filmu - Kineret Hay-Gillor - portretując zmagania swoich rodziców z chorobą ojca kreśli przejmujący obraz dotykający tematu ludzkiego przywiązania i miłości.
- Inny | Asmar, reż. Iris Rubin, Izrael 2009, 60’

Urodzona i wychowana w Izraelu nastoletnia Noga poznaje przystojnego emigranta z Iranu- Rahamima. Pomimo wyraźnych sprzeciwów rodziny młodzi spotykają się w ukryciu, potajemnie wymieniając miłosne listy na sensach kinowych. Po czterdziestu trzech wspólnie spędzonych latach małżonkowie w rozmowach ze swoją córką, reżyserką filmu, wspominają trudne i radosne chwile swojego małżeństwa.

N  18.15  PANORAMA FILMU POLSKIEGO 7
- Lech Majewski. Świat wg Bruegela, reż. Dagmara Drzazga, Polska 2009, 45'

Słynny obraz Petera Bruegela Młyn i krzyż stał się inspiracją dla nowego filmu Lecha Majewskiego. To - jak przyznaje reżyser - jego największe filmowe wyzwanie. W realizacji wzięły udział zarówno hollywoodzkie gwiazdy (Charlotte Rampling, Rutger Hauer, Michael York), jak i setki statystów. Przygotowano ponad półtora tysiąca elementów scenograficznych oraz kostiumów. Dagmara Drzazga obserwuje proces powstawania tak niezwykłego filmu.
- Doktor Jimmy, reż. Janusz Barycki i Tomasz Szwan, Polska 2009, 30'

Dokument biograficzny poświęcony Tomaszowi Beksińskiemu (1958-1999), zmarłemu tragicznie dziennikarzowi radiowemu, redaktorowi muzycznemu, wspaniałemu tłumaczowi list dialogowych klasyki filmowej, a zwłaszcza filmów grupy Monty Python oraz z Jamesem Bondem. Wspominają najbliżsi przyjaciele, m.in. Anja Orthodox i Grzegorz Gajewski.
- Ręka fryzjera, reż. Tadusz Król 2009, Polska, 49’
Dokument biograficzny poświęcony postaci Antoniego Antoine'a Cierplikowskiego (1884-1976), genialnego fryzjera rodem z Sieradza, który stworzył damskie uczesanie na „chłopczycę". Czesał słynne aktorki, gwiazdy muzyki i przedstawicielki świata polityki, a ponadto rzeźbił, kręcił filmy, występował jako aktor, wydawał gazety, projektował stroje, torebki i damskie nakrycia głowy, stworzył linię kosmetyków, wyprodukował pierwszy lakier do włosów.

19.30  KRAKOWSKIE PREMIERY DOKUMENTALNE 4
Pielgrzymi obrazu
| PilgrIMAGE
reż. Peter Wintonick, Mira Burt-Wintonick, Kanada 2008, 83’

Osobista historia kina i mediów przedstawiona z punktu widzenia ojca i córki. W tym filmowym dzienniku dokumentaliści z Kanady podróżują po europejskich miastach, które mają istotne znaczenie w dziejach kinematografii i współczesnych mediów, zarówno dzięki byciu rodzinną miejscowością wielkich reżyserów, jak i miejscem wynalezienia nowych mediów. Ten specyficzny wideoblog ukazuje spojrzenia dwóch pokoleń na jeden filmowy świat.

N  20.45  PANORAMA FIMU POLSKIEGO 8
- Efekt Chopina
, reż. Krzysztof Dzięciołowski, Polska 2010, 54'

Marita Albán Juárez, polsko-peruwiańska badaczka muzyki Fryderyka Chopina i wokalistka jazzowa, wyrusza w podróż po Polsce, Francji i Japonii, aby sprawdzić, czy jego dzieło jest wciąż inspirujące, czy nie stało się dziewiętnastowiecznym zabytkiem. Marita bawi się muzyką Chopina z Leszkiem Możdżerem, podpatruje lekcję laureata Konkursu Chopinowskiego Kevina Kennera, w Tokio odwiedza wytwórnię, która wyprodukowała grę komputerową o Chopinie.
- Tournée, reż. Andrzej Mańkowski, Polska 2010, 51’

Znany muzyk Tomasz Stroynowski organizuje na wsi szkolne audycje z udziałem gwiazd. Biorą w nich udział m.in. Leszek Możdżer, Zbigniew Wodecki, Mieczysław Szcześniak, Jacek Królik, sopranistka Agnieszka Tomaszewska i skrzypek Piotr Pławner. Muzyczna odyseja Stroynowskiego pokazuje, jak wielki jest głód obcowania z żywą muzyką na najwyższym poziomie wśród mieszkańców małych miejscowości.

C  22.00  DŹWIĘKI MUZYKI 5
Szkoła mistrzów
| Meisterklasse | Master Class Opera
reż. Olivia Hagemann, Niemcy 2009, 95’

Laurent Pillot jest headhunterem w operowym świecie. Przemierza Europę w poszukaniu dobrze zapowiadających się śpiewaków, których przygotuje do solowej kariery. Szczęściarzy, którym udało się przejść selekcję czekają miesiące wytężonej pracy i prób, z najwyższej klasy profesjonalistami u boku. O tym jak ciekawą i trudną jest praca śpiewaka operowego, o swoich ambicjach, pokonywaniu barier i chwilach słabości opowiadają uczestnicy klasy mistrzów Bawarskiej Opery w Monachium.

Pokazy w ramach 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share