kpb

Gainsbourg

tytuł oryginalny: Gainsbourg

reżyseria: Joann Sfar
aktorzy: Eric Elmosnino, Lucy Gordon, Laetitia Casta

czas trwania: 130 min.
produkcja: Francja/USA 2010
premiera: 2010-05-21

Francuskie Nagrody Filmowe Cezary 2011: najlepszy debiut filmowy, najlepsza reżyseria - Joann Sfar, najlepszy aktor - Eric Elmosnino

Opowieść o niezwykłym życiu legendy francuskiej piosenki, Serge'a Gainsbourga.

Jako dziecko żyje w okupowanym przez nazistów Paryżu, później jako młody poeta występuje w kabaretach lat sześćdziesiątych. W filmie jesteśmy świadkami jego obsesji wewnętrznych oraz licznych skandali miłosnych. Całośc składa się na wywrotowy film, którego bohater wprawił w drżenie całą planetę.

Słynący z prowokacji obyczajowych artysta związany był z wielkimi kobietami swojej epoki - Brigitte Bardot i Jane Birkin. Pisał piosenki dla największych gwiazd estrady, a skandalizującą piosenka "Je t'aime... moi non plus" - napisana wspólnie z Birkin w 1968 r. - uczyniła go symbolem rewolucji seksualnej.

Odtwórcą Gainsbourga jest młody aktor Eric Elmosnino (nagrodzony Cezarem za rolę Gainsbourga). Jako życiowe towarzyszki francuskiego artysty pojawiają się na ekranie znana francuska modelka i aktorka Laetitia Casta (Brigitte Bardot) i zmarła niedawno tragicznie Lucy Gordon (Jane Birkin).

O reżyserze filmu: Joann Sfar, ur. w 1971 roku, francuski rysownik, autor komiksów, scenarzysta i reżyser. Jego największy sukces to seria komiksów "Kot rabina" przetłumaczona na 25 języków. W Polsce ukazały się m.in. następujące tytuły: "Klezmerzy", "Mały świat Golema" i rysunkowa adaptacja "Małego księcia" A. de Saint-Exupéry. Gainsbourg jest pierwszym filmem wyreżyserowanym przez Sfara.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 2: Między muzyką a ciszą.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share