kpb

Dobre serce

tytuł oryginalny: The Good Heart

reżyseria: Dagur Kári
aktorzy: Brian Cox, Paul Dano, Stephanie Szostak

czas trwania: 95 min.
produkcja: USA/Francja/Niemcy/Dania/Islandia 2009
premiera: 2010-04-23

Pierwsza anglojęzyczna komedia obyczajowa twórcy Noi Albinoi i Zakochani widzą słonie.

Opowieść o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu szczęścia.

Paul Dano gra Lucasa, emocjonalnie niestabilnego młodego człowieka, który został bezdomnym i żyje w kartonowym szałasie pod wiaduktem w San Francisco. Przytłoczony losem Lucas usiłuje targnąć się na swoje życie. Próba kończy się niepowodzeniem i Lucas budzi się w szpitalu, gdzie dzieli salę z Jacques’em (Brian Cox).

Jacques jest w fatalnym stanie, ale nie oszczędza się. Pali, pije, przeklina. Całe jego życie kręci się wokół baru, który prowadzi i w którym mieszka. Filozofia Jacques'a jest prosta: nie istnieje problem, którego nie rozwiąże stek bluzgów. Choć skuteczna, filozofia ta ma swoje mankamenty: Jacques nie ma żadnych przyjaciół oprócz psa, a ponadto cierpi na nadciśnienie, przez które wciąż ląduje w szpitalu. Tam wszyscy go już znają: tym razem przykuł go do łóżka piąty zawał serca.

Lucas i Jacques, pozornie niedobrana para, znajdują wspólny język. Po wyjściu ze szpitala Jacques odszukuje młodzieńca, który powrócił do swego szałasu i zabiera go knajpy, by nauczyć go prowadzenia baru. Nie robi tego z czystej życzliwości. Musi mieć pewność, że jego bar przetrwa. Jacques podupada na zdrowiu i potrzebuje kogoś, kto przejmie po nim schedę. Wybiera Lucasa.

Dagur Kári zrealizował 3 filmy fabularne. Akcja każdego z nich rozgrywa się w innym kraju, każdy został zagrany w innym języku. Wspólnym mianownikiem wszystkich trzech jest żywe zainteresowanie Káriego postaciami żyjącymi na marginesie społecznym. W każdym kolejnym podejściu do tematu jego postaci są dojrzalsze i bardziej złożone. Noi Albinoi stanowił portret wyobcowanego nastolatka. W Zakochani widzą słonie oglądaliśmy bohaterów po trzydziestce. A w Dobrym sercu, choć jedną z głównych postaci gra młody Paul Dano, to wspaniały Brian Cox w roli Jacques’a jest właściwym bohaterem filmu: swarliwy, starzejący się mężczyzna, którego kłopoty zdrowotne zmuszają do spojrzenia wstecz i refleksji nad swoim życiem.

Wyjątkowość Káriego i jego dzieł tkwi w uwadze, jaką reżyser poświęca bohaterom i jego niechęci do nadmiernego objaśniania historii. Chociaż Jacques i Lucas ewidentnie mają bogatą, złożoną przeszłość, Kári w ogóle do niej nie wraca. Choć oczywiście fabuła się rozwija, a film opowiada konkretną historię, Kári potrafi zatrzymać jej bieg, abyśmy mogli posłuchać w barze opowieści jego barwnej klienteli. Mamy tu kominiarza, właściciela kwiaciarni, śmieciarza, milczącego mężczyznę, który od lat każdego ranka przychodzi na jedno espresso, żigolaka, i wreszcie człowieka, który siedzi w kącie baru i nic nie mówi.

W rolach głównych: Brian Cox (Zodiak, Wszystko gra, Tożsamość Bourne‘a), Paul Dano (Aż poleje się krew, Mała miss), Stephanie Szostak (Diabeł ubiera się u Prady).

Dobre serce to film pełen subtelnych dziwactw i osobliwości, które sprawiają, że bohaterowie emanują życiem i energią. To z pewnością najmocniejsze i najwytrawniejsze dzieło w karierze Káriego: pięknie nakręcona i bezbłędnie zagrana przez doborową obsadę historia, której ładunek emocjonalny nie pozostawi nikogo obojętnym. Todd Brown, TwitchFilm.net


ZWIASTUN:

Bookmark and Share