kpb

Kwiat pustyni

tytuł oryginalny: Desert Flower

reżyseria: Sherry Hormann
aktorzy: Liya Kebede, Sally Hawkins, Craig Parkinson, Timothy Spall, Juliet Stevenson, Anthony Mackie

czas trwania: 124 min.
produkcja: Niemcy/Austria/Francja 2009
premiera: 2010-03-26

MFF San Sebastian 2009: najlepszy film europejski - Nagroda Publiczności

Film Sherry Hormann na podstawie bestsellerowej autobiografii Waris Dirie. 

Jej historia poruszyła serca milionów. Autobiograficzna powieść Waris Dirie Kwiat pustyni, która jest zapisem niezwykłej przemiany autorki z afrykańskiej koczowniczki w międzynarodową top modelkę, sprzedała się na całym świecie w 19 milionach egzemplarzy. Jest to inspirująca opowieść o wyjątkowej, dumnej i odważnej kobiecie.

Waris Dirie o filmie: Gdy po raz pierwszy oglądałam ukończony film, nie było mi łatwo patrzeć na moje życie przeniesione na wielki ekran. Wychodząc z kina byłam głęboko poruszona, ale wiedziałam, że ten film niesie ważny przekaz, który zrozumieją wszyscy ludzie: żeby szanować ludzką godność.

Mająca na swym koncie liczne sukcesy scenarzystka i reżyserka Sherry Hormann oraz producent i laureat Oscara - Peter Herrmann (Nigdzie w Afryce), zaadaptowali książkę Dirie na potrzeby ekranu. Tak powstała współczesna baśń, której akcja rozgrywa się jednocześnie pośród oślepiającego blichtru i archaicznych rytuałów. Baśń pełna życia, uczuciowej głębi i niesłychanego współczucia. A jednocześnie poruszający apel o zaprzestanie okrutnej tradycji obrzezania kobiet.

W rolę Waris Dirie wcieliła się top modelka i aktorka Liya Kebede. Towarzyszą jej wyśmienici aktorzy charakterystyczni: zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia i Złotego Globu - Sally Hawkins (Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia), Timothy Spall (Sweeney Todd, Sekrety i kłamstwa), Craig Parkinson (Control), Juliet Stevenson (Podkręć jak Beckham), Anthony Mackie (The Hurt Locker. W pułapce wojny) oraz Meera Syal (Scoop. Gorący temat).

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 3: Między bojaźnią a drżeniem.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share