kpb

Ostatni scenariusz. Pamięci Buñuela

tytuł oryginalny: El último guión. Buñuel en la memoria

reżyseria: Gaizka Urresti, Javier Espada
aktorzy: Juan Luis Buñuel, Jean-Claude Carrière

czas trwania: 90 min.
produkcja: Hiszpania 2008

MFF Berlinale 2009 

Ostatni scenariusz... powstał z inspiracji wspomnieniami wybitnego reżysera El último suspiro. Bohaterami filmu są Juan Luis Buñuel, pierworodny syn hiszpańskiego twórcy, oraz Jean-Claude Carrière, przyjaciel i scenarzysta jego filmów. Obaj doskonale znali Luisa Buñuela zarówno jako człowieka, jak i filmowca. Panowie odwiedzają miejsca związane z autorem Psa andaluzyjskiego - ważne dla niego i całej jego twórczości. Podróż śladami genialnego reżysera rozpoczynają w mieście Calanda w Aragonii, gdzie urodził się Luis Buñuel. Później udają się kolejno do Saragossy, Madrytu, Toledo, Paryża, Nowego Jorku, Los Angeles i Meksyku. Buñuela wspominają również Ian Gibson, Rafael Buñuel, Silvia Pinal czy Ángela Molina.

Juan Luis Buñuel o swoim ojcu: Zawsze powtarzał, że w życiu stworzył trzy filmy: Pies andaluzyjski, Złoty wiek i Ziemia bez chleba. Mówił, że wszystko co chciał przekazać, powiedział właśnie w tych obrazach. Pozostałe były tylko powtórzeniami. (...) Ten dokument na pewno by mu się nie spodobał. Nienawidził hołdów.

Gaizka Urresti (Bilbao, 1967) jest producentem, reżyserem filmowym i telewizyjnym . Przez trzy lata był dyrektorem festiwalu Cinefrancia, współpracował przy organizacji Expo w Saragossie. Jest autorem trzech filmów krótkometrażowych.
Javier Espada (Calanda, 1959) jest dyrektorem Centrum Buñuela w mieście Calanda oraz komisarzem wielu wystaw w Hiszpanii i Meksyku.

Film prezentowany w ramach 10. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share