kpb

Podwójne życie Andresa Rabadana

tytuł oryginalny: Las dos vidas de Andrés Rabadán

reżyseria: Ventura Durall
aktorzy: Àlex Brendemühl, Mar Ulldemolins, Andrés Herrera, Clara Segura, Paul Berrondo

czas trwania: 84 min.
produkcja: Hiszpania 2008

MFF San Sebastian 2009

Historia Andresa Rabadana, powszechnie znanego jako "szaleniec z kuszą". W 1994 roku (mając 19 lat) przyczynił się do wykolejenia trzech pociągów i zabił swego ojca. Te wstrząsające i zupełnie niezrozumiałe wydarzenia zaprowadziły go do szpitala psychiatrycznego. Film skupia się na dwunastu miesiącach z życia Rabadana - jedenaście lat później. Mężczyzna musi wrócić do zdarzeń z przeszłości, by zrozumieć, dlaczego dopuścił się tak strasznych czynów. Jednocześnie nawiązuje bliską znajomość z jedną z pielęgniarek. W roli głównej Àlex Brendemühl, znany m.in. z takich filmów, jak Dobra strona płaczu, 53 dni zimy czy Ja.

Reżyser o filmie: W 2000 roku wybrałem się na wystawę obrazów Andresa. Byłem bardzo zaskoczony skalą talentu bijącą z jego prac. Zacząłem zastanawiać się, co spowodowało artystę tej klasy do popełnienia tak okrutnych czynów. Od tamtej chwili zacząłem badać jego sprawę, aż całość nabrała kształtu scenariusza.

Ventura Durall (1974) ukończył ESCAC (Escola Superior de Cinema i Audiovisuals de Catalunya). Zrealizował kilka dokumentów (m.in. La Dama dels coloms, Isla Negra, Isla Blanca, La grieta, czy Hablemos del documental, gdzie wypowiadają się tacy twórcy, jak Elias Querejeta, Joaquim Jordá, José Luis Guerín, Pere Portebella i Javier Rioyo). Podwójne życie Andresa Rabadana jest jego pierwszym filmem fabularnym.

Film prezentowany w ramach 10. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share