kpb

FUTURE SHORTS_Extra 06_Hide And Seek

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Łączny czas trwania pokazu: ok. 80'

1) C'EST GRATUIT POUR LES FILLES 
Reż. Marie Amachoukeli-Barsacq i Claire Burger / Francja / 2009 / 24'

Opowieść o dwóch dziewczynach mieszkających na przedmieściach, borykających się z codziennymi problemami i marzących o lepszej przyszłości. Zaangażowane kino społeczne o paradokumentalnej formie bliskiej filmom braci Dardenne. Marie Amachoukeli-Barsacq jest scenarzystką i reżyserką kilku filmów krótkometrażowych; Claire Burger to reżyserka, scenarzystka i montażystka. C'est gratuit pour les filles to ich drugi wspólnie wyreżyserowany film - nagrodzony na Brest European Short Film Festival 2009.

2) RABBIT PUNCH 
Reż. Kristian Andrews / Wielka Brytania / 2008 / 5'30''

Dwóch lokalnych łobuzów psoci w okolicy. Tam gdzie mieszkają, nic się nie dzieje, więc planują kilka szczególnych przedsięwzięć... Opowieść pełna napięcia i humoru. Połączenie świetnej animacji z dramatyczną historią o dylematach młodzieży z przemysłowych terenów Wielkiej Brytanii. Reżyser Kristian Andrews nie kryje autobiograficznego charakteru swojego filmu: „starałem się uchwycić bóle dorastania 14-letniej wersji samego siebie: zmagania z seksualną tożsamością, obowiązkami dorosłości i dominującym przyjacielem. Lubię niekonwencjonalną narrację w przeciwieństwie do ładnych zakończeń” - mówi Andrews o swojej twórczości - „lubię również wykorzystywać rozmaite życiowe niewypały z własnego doświadczenia. Myślę, że rysunek świetnie pasuje do tych anegdot, ponieważ przekazuje w sposób szczery, nie kryjąc niedoskonałości”.

3) ZIĘTEK
Reż. Bartosz Blaschke / Polska / 2008 / 17’

Film dokumentalny, którego bohaterem jest Bogdan Ziętek, człowiek, który ubóstwia piękne kobiety. Jednak, jak sam mówi, „piękne kobiety wykorzystują, a potem odchodzą”, dlatego Ziętek postanowił stworzyć swój własny harem. Jak mityczny Pigmalion rzeźbi swoje kobiety w drewnie, a potem ustawia je w różnych pozach, by towarzyszyły mu w codziennym życiu. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy artystę zaczynają męczyć koszmary o mrugających i płaczących rzeźbach.

4) THE GIRL WITH THE YELLOW STOCKINGS
Reż. Grzegorz Muskala / Niemcy / 2008 / 6'

Młoda para spędza dzień w łóżku. On pyta ją, czy za niego wyjdzie. Początkowa ona odmawia... Grzegorz Muskala urodził się w 1978 r. Polsce, ale w 1981 razem z rodziną przeniósł się do Niemiec. Studiował Teatr i Media Audiowizualne w Kolonii oraz reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. W 2004 zaczął studia reżyserskie w Berlinie. Jest autorem kilku filmów krótkometrażowych. The Girl with the Yellow Stockings w 2008 roku uhonorowano nagrodą German Short Film Award.

5) RETURN AS AN ANIMAL 
Reż. Bruno Dicolla / Brazylia / 2008 / 2'

Mit wiecznego powrotu życia i śmierci. Bruno Dicolla pochodzi z Sao Paulo, pracuje na polu sztuki, ruchu, designu, ilustracji i animowanych gifów. Tak mówi o swoim filmie: „kiedyś usłyszałem legendę o życiu po śmierci, która mówi, że po przeżyciu 22 żywotów wraca się na ziemię jako zwierzę. Nie wiem, czy w to wierzę, ale podoba mi się prostota i niezwykłość tej opowieści”. 

6) THE LOST TRIBES OF NEW YORK CITY
Reż. Carolyn & Andy London / USA / 2009 / 3'

Para nowojorskich filmowców oferuje intymne spojrzenie na mniej znanych i często pomijanych mieszkańców ich miasta... Pomysł jest prosty: wypowiedzi przepytywanych nowojorczyków połączono z rozmaitymi ulicznymi przedmiotami, które odpowiadają ich osobowościom. Dzięki sztuce animacji Nowy Jork i jego mieszkańcy mogą objawić się w zupełnie nowym świetle. Efekt przypomina nieco słynne Creature Comforts Nicka Parka, twórcy postaci Wallace'a i Gromita. Carolyn i Andy London to para nowojorskich filmowców, którzy poznali się w Pradze w 1995 r. W 1999 założyli kompanię produkcyjną London Squared Productions; są autorami kilku krótkometrażowych filmów, pokazywanych na licznych festiwalach.

7) SEPTEMBER
Reż. Esther May Campbell / Wielka Brytania / 2008 / 21'

Laureat nagrody BAFTA 2009 dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. Ta opowieść o bezczynnym życiu młodych pracowników obsługi autostrad rozgrywa się w miejscach tak głośnych, że spychają dialogi do napisów. Jest to świat wiaduktów, trawiastych wysepek i ślepych zaułków, gdzie pomruk szosy nieustannie przypomina o zawrotnym tempie życia. Na tych skąpanych w słońcu brudnych polach spotykamy Marvina - młodego mężczyznę, który nauczył się zbywać życiowe niewygody cichym śmiechem. W tym zapomnianym zakątku angielskiego krajobrazu spotka on pewną niezwykłą osobę, która zmieni jego życie na zawsze. W ciągu jednej magicznej nocy pełnej chaosu, wkurzonych przyjaciół, imprez i pijanych dziewczyn, będzie musiał wybrać między nowym a starym, pozostaniem a odejściem, rzeczywistym a wyobrażonym... Z międzynarodową ścieżką dźwiękową, na której usłyszymy m.in. KAADĘ, Parvohaardu, Bass Clef i Crescent, film przeniesie was w przestrzeń pomiędzy ludźmi a miejscami.

Filmy prezentowane w ramach pokazu FUTURE SHORTS_Extra 06_HIDE AND SEEK.


ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share