kpb

Szantaż

tytuł oryginalny: Blackmail

reżyseria: Alfred Hitchcock
aktorzy: Anny Ondra, Sara Allgood, Charles Paton, John Longden, Donald Calthrop

czas trwania: 76 min.
produkcja: Wielka Brytania 1929
napisy: angielskie, polskie
with English and Polish subtitles
info: Festiwal Filmu Niemego

Film zrealizowany na podstawie sztuki Charlesa Bennetta z 1928 roku. Główna bohaterka Alice White (Anny Ondra), broniąc się przed gwałtem, zabija napastnika i ucieka. Po pewnym czasie świadek morderstwa zaczyna ją szantażować.


Zrealizowany w okresie przełomu dźwiękowego Szantaż powstał w dwóch wersjach: niemej i częściowo dźwiękowej (był to pierwszy brytyjski film mówiony!). Wersja niema została wprowadzona do kin, które nie były jeszcze przygotowane na nową technologię. To właśnie w niej Hitchcock eksperymentuje ze zmianą ustawień kamery, skutecznie uciekając od teatralności pierwowzoru. Reżyser nie mógł sobie pozwolić na to samo w dźwiękowej wersji filmu przez wzgląd na techniczne ograniczenia, takie jak obecność mikrofonu zbierającego dźwięk na planie. Nieme obrazy były najczystszą formą kina - mówił Hitchcock.


Początkowe osiem minut Szantażu to prawdziwy popis montażowej maestrii. Ukazuje sekwencję scen przedstawiających pościg policji za przestępcą, zakończony schwytaniem i osadzeniem go w celi. W warstwie fabularnej filmu pojawiają się motywy, które będą powracać w filmografii Hitchocka wielokrotnie: fascynacja męską agresją seksualną, kruchość kobiet, przemoc, sytuacje graniczne.


Filmy prezentowane z polskimi i angielskimi napisami.


Muzyka na żywo | live music: BLED.


| Silent version of the “Master of Suspense” Alfred Hitchcock’s thriller made during the transition to the sound era. A woman commits a crime in self-defense, after some time the witness of the incident begins to blackmail her.

 

Prezentowany w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego.

 

Wcześniej w ramach 11. Festiwalu Filmu Niemego.

Bookmark and Share