kpb

Esterhazy

tytuł oryginalny: Esterhazy

reżyseria: Izabela Plucińska

czas trwania: 25 min.
produkcja: Polska/Niemcy 2009

(click HERE for English version)

Znakomita krótkometrażowa animacja Izabeli Plucińskiej, opowiadająca o upadku muru berlinskiego... z króliczej perspektywy.

Berlin, rok 1989. Malutki wiedeński króliczek przyjeżdża do Berlina z misją znalezienia dużej żony. Zgodnie z radą Wielkiego Księcia patriarchy rodu Esterhazy, ma poszukiwać małżonki za wielkim murem, gdzie znajduje się - strzeżony przez żołnierzy - króliczy raj. Poszukiwania okazują się trudne. Esterhazy trafia z rąk do rąk poznając berlińskie rodziny. Kiedy w końcu udaje mu się odnaleźć berliński mur i króliczy raj, mur zostaje zburzony. W euforii i wrzawie tłumów, nadchodzi kres króliczego raju. Esterhazy i jego ukochana zmuszeni są do ucieczki...

Historia opisana w filmie jest oparta na faktach historycznych i popularnej w Niemczech książce autorstwa Irene Dische i Hans Magnus Enzensbergera. W rzeczywistości do 1989 roku pilnie strzeżoną zieloną przestrzeń odgradzającą Berlin Zachodni od Wschodniego beztrosko zamieszkiwały króliki. Pod opisem zabawnych przygód królika Esterhazego ukryta jest zaskakująca metafora wolności i przemian roku 1989.

Film został wykonany w animacji plastelinowej i zrealizowany przez międzynarodową ekipę w Berlinie pod okiem polskiej reżyserki Izabeli Plucińskiej i scenografki Agaty Rojek. Według scenariusza współautorstwa Anny Jadowskiej. Zdjęcia do 25 minutowej animacji zajęły ponad 2 lata.

Małym bohaterom filmu głosu udzieliło wielu wspaniałych i znakomitych polskich aktorów:

Maciej Stuhr - Esterhazy, Maria Peszek - Mimi, Wiktor Zborowski - Książe Esterhazy, Borys Szyc - Ojciec Ewy, Robert Wieckiewicz - Sklepikarz, Roma Gasiorowska - Ewa, Zbigniew Zamachowski - Ojciec Polskiej Rodziny, Jolanta Fraszyńska - Matka Polskiej Rodziny, Krzysztof Kowalewski - Pracodawca, Bogdan Lazuka - Kelner.

Esterhazy prezentowany jest w zestawie z filmem KRÓLIK PO BERLIŃSKU.

Film prezentowany w ramach cyklu Polskie kino po angielsku.
 


ZWIASTUN:

Bookmark and Share