kpb

1. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada

PROGRAM PROJEKCJI FILMOWYCH TOWARZYSZĄCYCH FESTIWALOWI:


poniedziałek, 2 listopada
 
18.30  
WSZYSTKIE PORANKI ŚWIATA | TOUS LES MATINS DU MONDE
reż. Alain Corneau, Francja 1991, 115’

Cezary 1992najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia - Yves Angelo, najlepsza muzyka - Jordi Savall, najepsza aktorka drugoplanowa - Anne Brochet 
Złote Globy 1993 - nominacja: najlepszy film obcojęzyczny

Film opowiada o żyjącym na przełomie XVII i XVIII wieku Monsieur Sainte Colombe, wirtuozie gry na viola da gamba. Po śmierci żony Sainte Colombe wycofuje się ze światowego życia i zamyka się w swojej samotni, poświęcając się jedynie muzyce i opiece nad dwoma córkami. Wieść o jego artystycznej wirtuozerii dociera na dwór Ludwika XIV, który pragnie pozyskać mistrza do królewskiej orkiestry. Colombe jednak odmawia. Pewnego dnia do posiadłości Colombe przybywa młody mężczyzna, Marin Marais, by uczyć się od niego gry na wioli...

Oparty na powieści Pascala Quignarda wybitny film Alaina Corneau w doborowej obsadzie. Muzykę do filmu skomponował hiszpański muzyk i kompozytor Jordi Savall.

wtorek, 3 listopada
21.30  PIĄTA ZIMA MAGNETYZERA
| MAGNETISÖRENS FEMTE VINTER
reż. Morten Henriksen, Dania/Norwegia/Szwecja 1999, 123'
 
Film oparty na powieści Pera Olova Enquista. Piąta zima magnetyzera opowiada historię samozwańczego uzdrowiciela i cudotwórcy Friedricha Meisnera, żyjącego w Niemczech pod koniec XVIII wieku i leczącego napotkanych na swojej drodze ludzi za pomocą tajemniczych zabiegów. Reżyser Morten Henriksen stawia w swoim filmie pytanie o źródła naszej tęsknoty do cudownych zjawisk.

środa, 4 listopada
21.00  MEDUZY
| MEDUZOT
reż. Shira Geffen i Etgar Keret, Francja/Izrael 2007, 78'

MFF w Cannes 2007: Złota Kamera

Nagrodzony prestiżową Złotą Kamerą na festiwalu w Cannes film Meduzy został nakręcony przez parę izraelskich pisarzy - Etgara Kereta i Shirę Geffen. Składa się z kilku przeplatających się luźno wątków, tworzących zbiorowy portret mieszkańców Tel Awiwu, dryfujących po powierzchni życia w poszukiwaniu miłości, pamięci lub zapomnienia. 

Keren łamie nogę w trakcie swego wesela i nowożeńcy muszą zrezygnować z miesiąca miodowego na Karaibach, zadowalając się namiastką wakacji w drogim, lecz fatalnie ulokowanym hotelu przy autostradzie w okolicach Tel Awiwu... Tajemnicza, ruda dziewczynka wychodzi z morza prosto w objęcia Batyi. Pogrążona w letargu i depresji od czasu rozstania z narzeczonym Batya, w towarzystwie dziewczynki czuje się zupełnie odmieniona. Mimo licznych trudności postanawia się nią zaopiekować... Joy - szukająca w Tel Awiwie pracy emigrantka z Filipin zostaje opiekunką opryskliwej starszej pani. Przypadkiem udaje jej się pojednać staruszkę z córką...

czwartek, 5 listopada
22.00  TAMTEN ŚWIAT SAMOBÓJCÓW
| WRISTCUTTERS: A LOVE STORY
reż. Goran Dukić, USA/Wielka Brytania 2006, 88'

Zia po rozstaniu z dziewczyną w akcie rozpaczy tnie sobie nadgarstki. Po śmierci trafia do psychodelicznej, alternatywnej rzeczywistości, zaludnionej wyłącznie przez samobójców. Posępny świat okazuje się zaskakująco podobny do tego ziemskiego - bohater znajduje nową pracę i nowych przyjaciół, a w międzyczasie dowiaduje się, że jego była dziewczyna również trafiła do zaświatów, więc postanawia ją odszukać... Przewrotna filmowa wariacja na temat życia po śmierci oparta na noweli Etgara Kereta plus Tom Waits w roli anioła.

piątek, 6 listopada
21.00  ZIEMIA I POPIOŁY
| KHAKESTAR-O-KHAH
reż. Atiq Rahimi, Afganistan 2004,102’

MFF w Cannes 2004: Regard Original Award
MFF we Flandrii  2004: najlepszy reżyser
Festiwal Filmów Południa w Oslo 2004: nagroda FIPRESCI

Obraz Atiqa Rahimiego oparty na jego własnej książce. Film opowiada o niecodziennej podróży pięcioletniego Yassina oraz jego dziadka Dastaguira, który chce odnaleźć kopalnię, gdzie pracuje Murad - jego syn i zarazem ojciec chłopca. Początkowo nie wiadomo czemu ruszyli w podróż i dlaczego Yassin często powtarza, że "czołgi zabrały mu dźwięki". Wkrótce okazuje się, że chłopiec stracił słuch w czasie bombardowania rodzinnej miejscowości Abqol, kiedy zginęła nieomal cała jego rodzina.

Film, podobnie jak książka, jest wyciszony: cisza niepojętej, głuchej rozpaczy, pomimo której wyczerpany starzec musi dokonać pewnych wyborów w zgodzie ze swym sumieniem i honorem. Wszyscy trzej, dziadek, syn i wnuk będą musieli od nowa nauczyć się żyć na gruzach wszystkiego co znali i kochali. 

sobota, 7 listopada
21.00  PELLE ZWYCIĘZCA
| PELLE EROBREREN
reż. Bille August, Dania/Szwecja 1987,157’

MFF w Cannes 1988: Złota Palma
Oscary, Złote Globy 1989: najlepszy film obcojęzyczny 

Mistrzowski dramat Billego Augusta z Maxem von Sydowem w głównej roli. Współscenarzystą filmu jest Per Olov Enquist. Akcja filmu toczy się pod koniec XIX wieku. Znajdujący się na skraju biedy Lesse i Pelle, ojciec i syn, w akcie desperacji wsiadają na statek i opuszczają rodzinną Szwecję, by w nadziei na lepsze życie zacząć pracę na duńskiej farmie. Okazuje się jednak, że odnalezienie się w nowej społeczności wcale nie jest łatwe. Mocny, surowy, poruszający obraz dyskryminacji imigrantów.

Filmy prezentowane w ramach 1. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share