kpb

Nimfa

tytuł oryginalny: Nang mai

reżyseria: Pen-Ek Ratanaruang
aktorzy: Jayanama Nopachai, Porntip Papanai, Wanida Termthanaporn, Chamanun Wanwinwatsara

czas trwania: 109 min.
produkcja: Tajlandia 2009

Początek przypomina starą baśń - dawno temu w lesie młoda kobieta wpadła w sidła dwóch mężczyzn. Niedługo potem odnaleziono martwe ciała obu napastników, pływające w pobliskim strumieniu. Nikt nie wiedział, co się stało z kobietą, ani kto ocalił jej życie, ale silnie obecna w tajskiej kulturze wiara w niematerialny, wypełniony różnymi istotami świat, nie pozostawia wątpliwości. Bohaterowie Nimfy, małżeństwo May i Nop, żyją w martwym związku w scenerii chłodnej azjatyckiej metropolii. Nie robią nic, by uchronić swoją relację przed ostatecznym rozpadem. Są sobie obcy. Mężczyzna oddaje się pasji i pracy - fotografowaniu, kobieta miewa romanse. Kiedy Nop dostaje kolejne zlecenie - ma zrobić serię zdjęć dzikiej przyrody, jedzie do lasu, zabierając ze sobą żonę. W głębi dżungli trafia na stare drzewo, ulegając jego dziwnemu czarowi. U stóp drzewa o kobiecej duszy znajduje dawno zapomniane ciepło. Gdy powróci do obozowiska, wydaje się całkiem odmieniony.

Film zachwyca zmysłowością i wyrafinowaną formą. Brak jasnej granicy pomiędzy realnością wydarzeń a ich wizualizacją będącą udziałem bohaterów, tworzy atmosferę tajemniczości. Gęsty, dziwny, pełen dźwięków las, realne miejsce dramatu, jest tu metaforą. Wypełniony roślinami i duchami, faktycznie pokazuje to, co dzieje się między ludźmi. Ratararuang opowiada o przeżywaniu straty, o sensie straty. O procesie, który naraża bohaterów na próby jak w baśni, które nie odwrócą nieuchronności losu, przez które jednak trzeba przejść, by proces się dopełnił.

O reżyserze:

Pen-ek Ratanaruang - urodził się w Bangkoku w 1962 r. Artystyczne wykształcenie zdobył w Pratt Institute w Nowym Jorku i tu zaczął karierę w reklamie jako grafik i rysownik. Po powrocie do rodzinnego Bangkoku, Ratanaruang pracował przez 5 lat jako dyrektor artystyczny w znanej agencji reklamowej Leo Burnett. Zajął się reżyserowaniem telewizyjnych reklamówek, które przyniosły mu liczne nagrody. Jego pierwszym filmem, który zdobył rozgłos międzynarodowy był 6IXTYNIN9 z 1999 r. - tajski kandydat do nagrody Oscara w konkurencji filmów nieangielskojęzycznych. Również jego kolejne filmy, zwłaszcza Ostatnie życie we wszechświecie, PloyNimfa cieszyły się szerokim uznaniem na międzynarodowych festiwalach. Reżyser jest uważany za jednego z twórców sukcesów nowej fali w kinie Tajlandii. Zapoczątkował trend retro, czerpiący z motywów tajskiej kultury pop. Jest jednym z pierwszych tajskich reżyserów, którzy realizując swoje filmy nawiązali współpracę z zagranicą. Jego ostatni obraz Nimfa miał premierę światową w tym roku podczas festiwalu filmowego w Cannes.

Film prezentowany w ramach 3. Festiwalu Filmów Wietnamskich.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share