kpb

Monrak Transistor

tytuł oryginalny: Monrak Transistor

reżyseria: Pen-ek Ratanaruang
aktorzy: Supakorn Kitsuwon, Siriyakorn Pukkavesh

czas trwania: 90 min.
produkcja: Tajlandia 2001

nagroda dla najlepszego aktora Supakorna Kitsuwona na Festiwalu Filmowym Azji i Pacyfiku 2002
Asian Trade Winds Award na festiwalu w Seattle 2002
Nagroda Narodowego Stowarzyszenia Filmowego w Tajlandii dla najlepszej aktorki Siriyakorn Pukkavesh, za najlepsze zdjęcia Chankita Chamnivikaiponga i za najlepszy scenatriusz Pen-eka Ratanaruanga w 2002 roku

Wśród reżyserów kojarzonych z tajlandzką nową falą, która dochodzi do głosu w późnych latach 90., znajdują się tacy, którzy tworzą filmy gatunkowe oraz ci, którzy wybierają kino autorskie. Droga twórcza Pen-eka Ratanaruanga nie jest tak jednoznaczna. Nawet jego wczesne filmy, choć zaliczane do nurtu gatunkowego, wyróżniają się na tle tajlandzkiej producji swoją nieklasycznością w podążaniu za sprawdzonymi wzorcami.

Swoim trzecim filmem reżyser reaktywował wśród młodzieży modę na charakterystyczną dla regionu muzykę country - luk thung - pieśni dzieci pól. To remake hitu tajlandzkiego kina muzycznego z lat 70. - Monrak luk thung z wielką gwiazdą kina tamtych lat Petcharą Chaowarat. Monrak Transistor opowiada o przygodach wiejskiego utalentowanego chłopaka, który próbuje zostać popularnym piosenkarzem. Biedny, ale czarujący Pan zdobędzie serce wioskowej piękności, ponieważ śpiewane przez niego, przepełnione słodyczą piosenki zawsze płyną z serca do serca. Niedługo po ślubie zostaje powołany do wojska. Jedyną pamiątką po nim będzie małe radio, dzięki któremu Sadaw może wsłuchiwać się w program pierwszej stacji radiowej, powstałej w 1997 roku, poświęconej w całości kulturze muzycznej luk thung.

Zostawiwszy w domu ukochaną żonę, Pan ucieka z wojska, by dołączyć do artystycznej trupy w mieście. Nim wejdzie na scenę i osiągnie krótkotrwałą sławę czeka go praca sprzątacza. Wkrótce pozna cenę sukcesu i będzie musiał ratować się ucieczką.

O reżyserze:

Pen-ek Ratanaruang - urodził się w Bangkoku w 1962 r. Artystyczne wykształcenie zdobył w Pratt Institute w Nowym Jorku i tu zaczął karierę w reklamie jako grafik i rysownik. Po powrocie do rodzinnego Bangkoku, Ratanaruang pracował przez 5 lat jako dyrektor artystyczny w znanej agencji reklamowej Leo Burnett. Zajął się reżyserowaniem telewizyjnych reklamówek, które przyniosły mu liczne nagrody. Jego pierwszym filmem, który zdobył rozgłos międzynarodowy był 6IXTYNIN9 z 1999 r. - tajski kandydat do nagrody Oscara w konkurencji filmów nieangielskojęzycznych. Również jego kolejne filmy, zwłaszcza Ostatnie życie we wszechświecie, PloyNimfa cieszyły się szerokim uznaniem na międzynarodowych festiwalach. Reżyser jest uważany za jednego z twórców sukcesów nowej fali w kinie Tajlandii. Zapoczątkował trend retro, czerpiący z motywów tajskiej kultury pop. Jest jednym z pierwszych tajskich reżyserów, którzy realizując swoje filmy nawiązali współpracę z zagranicą. Jego ostatni obraz Nimfa miał premierę światową w tym roku podczas festiwalu filmowego w Cannes.

Film prezentowany w ramach 3. Festiwalu Filmów Wietnamskich.


ZWIASTUN (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share