kpb

Dryfując

tytuł oryginalny: Choi voi

reżyseria: Bui Thac Chuyen
aktorzy: Do Thi Hai Yen, Linh Dan Pham, Johnny Tri Nguyen

czas trwania: 110 min.
produkcja: Wietnam 2009

nagroda krytyków FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Wenecji 2009

Bui Thac Chuyen pochodzi z Hanoi, najpierw jako aktor występował w teatrze, od początku lat 90. kręcił filmy krótkometrażowe i dokumentalne. Jego debiut Życie w strachu (2005) odważnie opowiadał o przemilczanym, powojennym okresie w historii komunistycznego Wietnamu. Jego drugi film - Dryfując - dotyka kolejnego tabu.

Uwięzieni we współczesnym, przechodzącym transformację ustrojową i obyczajową Hanoi, bohaterowie mierzą się z problemem, jakim wciąż w konserwatywnym społeczeństwie wietnamskim jest kobiecy homoseksualizm. Małżeństwa jawi się nadal - szczególnie w odniesieniu do kobiety - jako jeden z najważniejszych rytuałów przejścia u progu dorosłego życia.

Poślubieni Duyen i Hai nie znajdują szczęścia. Małżeństwo nie zostanie skonsumowane. Rozczarowana Duyen czas spędza w towarzystwie przyjaciółki, zakochanej w niej pisarki Cam, która stara się rozbudzić zmysły dziewczyny, posługując się w tym celu mężczyzną. W roli amanta wystąpił tu jeden z najprzystojniejszych wietnamskich aktorów - Johnny Tri Nguyen, znany z „kopanych” filmów akcji, realizowanych przez jego brata Charliego.

Reżyser portretuje różne środowiska. Miejskie zakamarki, uliczny tłum, codzienną biedę zderza z elegancją życia młodych, niezależnych, nienasyconych mieszkańców Hanoi, niewinność - z mrocznym obliczem erotyzmu. Dryfując ma w sobie subtelność najlepszych filmów Tran Anh Hunga.

O reżyserze:

Bui Thac Chuyen - urodzony w 1968 r. w Hanoi Bui Thac Chuyen ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową. Zwrócił na siebie międzynarodową uwagę, kiedy w 2000 r. zdobył 3. nagrodę Cinefondation w festiwalu filmowym w Cannes dla krótkiego filmu pt. Cuoc xe dem (Night Run). Chuyen jest obecnie najbardziej cenionym wietnamskim reżyserem filmowym. Jego debiut fabularny Życie w strachu zdobył liczne ważne nagrody, m.in. dla największego talentu na festiwalu filmowym w Szanghaju w 2006 r. Najnowszy film wietnamskiego reżysera Dryfując miał światową premierę podczas festiwalu filmowego w Wenecji w tym roku, zdobył tam nagrodę FIPRESCI dla najlepszego filmu w konkursie Horyzonty/Międzynarodowy Tydzień Krytyków.

Film prezentowany w ramach 3. Festiwalu Filmów Wietnamskich.


ZWIASTUN (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share