kpb

Serafina

tytuł oryginalny: Séraphine

reżyseria: Martin Provost
aktorzy: Yolande Moreau, Ulrich Tukur, Anne Bennent

czas trwania: 125 min.
produkcja: Francja/Belgia 2008
premiera: 2009-10-23

Cezary 2009: najlepszy film, najlepsza aktorka - Yolande Moreau, najlepszy scenariusz - Martin Provost i Marc Abdelnour, najlepsza muzyka - Michael Galasso, najlepsze zdjęcia - Laurent Brunet, najlepsza scenografia, najlepsze kostiumy   

Picasso, Rousseau i... Serafina. Prawdziwa historia niezwykłej kobiety, która podobnie jak polski Nikifor, stała się gwiazdą sztuki. Filmowe wydarzenie roku we Francji, wyróżnione siedmioma Cezarami w najważniejszych kategoriach.

W 1913 roku niemiecki kolekcjoner Wilhelm Uhde, jeden z pierwszych nabywców dzieł Picassa, wynajmuje mieszkanie w Prowansji, aby pisać i odpocząć od intensywnego paryskiego życia. Do prac domowych zatrudnia Séraphine. Jego zaskoczenie jest olbrzymie, gdy odkrywa, że ta niezwykle charyzmatyczna kobieta obdarzona jest także niespotykanym talentem. Rozpoczyna się przejmująca i wyjątkowa znajomość pomiędzy marchandem malarskiej awangardy XX w. i kobietą wizjonerką.

W rolę Serafiny mistrzowsko wcieliła się Yolande Moreau.

Wilhelm Uhde o twórczości Serafiny, jednej z największych malarek-prymitywistek: Twórczość, o której mówimy, jest jedyna w swoim rodzaju i wychodzi zwycięsko z każdego porównania. Jej genezy nie da się zbadać. Wymyka się prawom zwyczajowo rządzącym malarstwem, jakkolwiek zaspokaja najwyższe wymagania. Serafina przy użyciu najskromniejszych elementów, kilku kwiatów, liści, drzew, płynącej wody, wykreowała śmiałymi i własnymi środkami imponujące dzieło.

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 7: Kino jest kobietą.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share