kpb

Baranki Dzieciom - jesień 2009

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM CYKLU BARANKI DZIECIOM
JESIEŃ 2009


niedziela, 4 października, godz. 10.00
BOLEK I LOLEK NA DZIKIM ZACHODZIE | BOLEK I LOLEK NA DZIKIM ZACHODZIE
reż. Stanisław Dulz, Polska 1986, 71’

Kolejna odsłona serii filmów z udziałem pary najbardziej znanych bohaterów w historii polskiej animacji, Bolka i Lolka.

Zrealizowana w konwencji westernu opowieść o zmaganiach dzielnych chłopców z groźnym bandytą Pif-Pafem, znanym już z Wielkiej podróży Bolka i Lolka. Perypetie, jakie towarzyszą tym zmaganiom, bywają i zabawne, i niebezpieczne, ale zawsze kończą się sukcesem małych bohaterów.

W filmie wykorzystano materiały z serialu Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie.

niedziela, 11 października, godz. 10.00
STEFAN MALUTKI
| RATÓN PÉREZ
reż. Juan Pablo Buscarini i Cezary Morawski, Argentyna/ Hiszpania, 90'

Dzielny Stefan Malutki - mała ciałem, ale wielka duchem mysz - zabierze Was w fascynującą, pełną niebezpieczeństw podróż.

Mała Zuzia straciła właśnie swój pierwszy ząb. „Mleczakiem” dziewczynki zaopiekuje się Stefan Malutki, słynna odważna mysz, która według legendy zabiera dziecięce zęby, zostawiając w zamian monety. Podczas akcji transportowania zęba Stefan zostanie napadnięty przez podłych złoczyńców, a jego życie zawiśnie na włosku. Na ratunek Stefanowi ruszają Zuzia i jej kuzyn Robercik...

Stefan Malutki to przepełnione humorem kino przygodowe dla całej rodziny. Film powstał przy użyciu najnowocześniejszych technik cyfrowych. W polskiej wersji językowej swoich głosów bohaterom użyczyli: Cezary Żak, Szymon Bobrowski, Renata Dancewicz, Krzysztof Kowalewski oraz Ryszard Rynkowski.

niedziela, 18 października, godz. 10.00
ROBINSON CRUSOE - MARYNARZ Z YORKU
| DOBRODRUZSTVÍ ROBINSONA CRUSOE, NÁMORNÍKA Z JORKU
reż. Stanislav Látal, Czechosłowacja 1982, 72’

Złota Płyta dla najlepszego filmu pełnometrażowego - Teheran 1989

Pełnometrażowa, animowana adaptacja słynnej powieści przygodowej Daniela Defoe.

W przeciwieństwie do klasycznych adaptacji, film Látala koncentruje się przede wszystkim na życiu Robinsona przed trafieniem na wyspie i po powrocie do domu. Śledząc zgodnie z duchem powieści przygody Robinsona, opisuje je z dyskretną ironią i zrozumieniem.

niedziela, 25 października, godz. 10.00
LATO MUMINKÓW
| MUUMI JA VAARALLINEN JUHANNUS
reż. Maria Lindberg i Cezary Morawski, Austria/ Finlandia/ Polska 2006, 88’

Czarodziejski film dla małych i dużych wielbicieli najsympatyczniejszych bajkowych stworków na świecie.

Zwyczajny, spokojny dzień w Dolinie Muminków zostaje nagle przerwany przez wybuch wulkanu, który wywołuje powódź. Rodzina Muminków jest zmuszona opuścić swoją ukochaną Dolinę Muminków w poszukiwaniu ratunku przed wielką wodą. Przedostają się do pływającego domu, który - jak się wkrótce okazuje - jest niezwykły. To, tak naprawdę, teatr - wyposażony w scenę i całe teatralne zaplecze. Zamieszkuje go tajemnicza wielbicielka teatru, Emma. Emma postanawia przyjąć pod swój dach Rodzinę Muminków...

Tak rozpoczyna się kinowa opowieść o sympatycznych mieszkańcach Doliny Muminków, znanych starszej i młodszej publiczności z telewizyjnych wieczorynek oraz z bestsellerowego cyklu książeczek dla dzieci autorstwa Tove Jansson, za które autorka była wielokrotnie nagradzana (m.in. Medalem Hansa Christiana Andersena i Orderem Uśmiechu).

sobota, 30 października, godz. 10.00
KONIK GARBUSEK
| KONYOK-GORBUNOK
reż. Iwan Iwanow-Wano i A. Snieżnoblockaja, ZSRR 1947, 60’

Opowieść o młodym Iwanie, który zostaje wysłany przez braci, by nocą pilnował zbiorów, gdyż co noc znikało jedzenie. W nocy Iwanowi ukazuje się ognista klacz. Dzięki swemu dobremu sercu udaje się Iwanowi osiodłać legendarną istotę. W zamian za jej uwolnienie Iwan zostaje hojnie obdarowany. Otrzymuje dwa piękne konie oraz małego kucyka, który potrafi mówić i zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Następnego dnia Iwan orientuje się, że konie zostały skradzione przez jego braci, którzy mają je zamiar sprzedać carowi...

niedziela, 8 listopada, godz. 10.00
CZARODZIEJSKI KOGUCIK
| RAMASAGUL
reż. Ion Popescu-Gopo, Rumunia 1984, 83’

Był raz dziad i baba. Baba miała kurkę, a dziad tylko złotego kogucika na dachu domu. Pewnego razu kurka zniosła jajko, z którego wykluł się kogucik, który okazał się czarodziejski - potrafił mówić, a nawet tańczyć i śpiewać, a przy tym miał ogromny apetyt. Tymczasem do dziada przychodzi Dobra Wróżka i daje mu woreczek z dwoma pieniążkami. Jednak, aby dziad mógł woreczek zatrzymać, musi go schować na siedem dni, tak dobrze i głęboko, żeby Dobra Wróżka go nie znalazła. Pomaga mu w tym jego mądra zona i Czarodziejski Kogucik.

Film powstał z inspiracji najpopularniejszą rumuńską bajką pt. Woreczek z dwoma pieniążkami (Punguţa Cu doi bani), a także innymi rdzennymi opowieściami z tego kraju. Film Iona Popescu-Gopo, znakomitego rumuńskiego reżysera, animatora i ilustratora, m.in. laureata canneńskiej Złotej Palmy.

niedziela, 15 listopada, godz. 10.00
FRANKLIN I SKARB JEZIORA
| FRANKLIN ET LE TRÉSOR DU LAC
reż. Dominique Monfery i Andrzej Precigs, Francja/ Kanada 2006, 88’

Sympatyczny żółwik Franklin stał się znany za sprawą bestsellerowej serii książek Paulette Bourgeois i Brendy Clark, które rozeszły się na całym świecie w ilości blisko 30 milionów egzemplarzy. Na jej podstawie powstał popularny serial animowany. Tym razem mały żółwik postanowił zawojować kina całego świata! Franklin i Skarb Jeziora Dominique'a Monféry'ego z pewnością spełni wszystkie nadzieje, które wiążą z nim małoletni miłośnicy mieszkańców Leśnej Doliny.

Babcia Franklina przypomina sobie, jak w dzieciństwie spędzonym nad Jeziorem Żółwi zakopała w ziemi kapsułę czasu z przedmiotami należącymi do członków jej rodziny w tym z tajemniczym rodzinnym talizmanem. Wkrótce wszyscy poza babcią zginęli w tragicznym wypadku, z czym biedaczka wciąż nie może się pogodzić. Kiedy babcia zapada na zagadkową chorobę, żółwiki dochodzą do wniosku, że moc amuletu z pewnością pomogłaby babci wrócić do zdrowia. Wspólnie organizują grupę poszukiwawczą, która ma wyprawić się nad Jezioro Żółwi. W polskiej wersji językowej bohaterowie opowieści mówią głosami znanych i popularnych aktorów, m.in. Artura Barcisia (Tata Franklina), Joanny Jabłczyńskiej (Franklin), Grażyny Wolszczak, Maćka Rocka oraz wielu, wielu innych.

niedziela, 22 listopada, godz. 10.00
TAJEMNICA SZYFRU MARABUTA
| TAJEMNICA SZYFRU MARABUTA
reż. Maciej Wojtyszko, Polska 1979, 76’

Animowana adaptacja książki Macieja Wojtyszki pod tym samym tytułem. Reżyser Gluś został porwany. Śledztwo rozpoczynają słynni detektywi, kot Makawity i Kajetan Chrumps. Poszukiwania nie dają rezultatów. Niespodziewanie Gluś sam wraca i opowiada, że został wprawdzie porwany przez Tarapata, wielkiego groźnego ptaka, ale zaprzyjaźnił się z nim i z jego dziećmi. Tarapat okropnie boi się straszliwego Kameleona Super, który potrafi przemienić się we wszystko i w każdego. Detektywów, Glusia i ich przyjaciół: Brombę, Fikandra i Prztymucla Nulka czeka niebezpieczne zadanie schwytania i ujarzmienia groźnego potwora. Głosów animowanym bohaterom udzielili m.in. Irena Kwiatkowska, Jerzy Bończak i Krzysztof Majchrzak. 

niedziela, 29 listopada, godz. 10.00
SZCZĘŚLIWE DNI MUMINKÓW
| SZCZĘŚLIWE DNI MUMINKÓW
reż. Lucjan Dembiński i Krystyna Kulczycka, Polska 1983, 59’

Film zrealizowany na podstawie odcinków serialu Opowiadania Muminków. Modele lalek inspirowane były wykonanymi przez Tove Jansson ilustracjami jej książek. Muminki wspominają. Tatuś - swoje dzieciństwo, Muminek - jak z Ryjkiem i Włóczykijem wyruszyli, by dowiedzieć się, czy rzeczywiście Ziemi zagraża kometa, Mamusia - niesamowitą wizytę przybyszów z kosmosu.

niedziela, 6 grudnia, godz. 10.00
DZIADEK DO ORZECHÓW
| DZIADEK DO ORZECHÓW
reż. Halina Bielińska, Polska 1967, 87’

Baśń fantastyczna według Historii dziadka do orzechów i króla myszy Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna, inspirującej wielu pisarzy i kompozytorów, m.in. Piotra Czajkowskiego, twórcy baletu pod takim samym tytułem.

W wieczór wigilijny Marysia i Frycek otrzymują prezenty od najbliższych. Radca Drosselmajer, ojciec chrzestny dziewczynki, przynosi dziadka do orzechów. Psotny Frycek od razu wyłamuje mu zęby. Marysia lituje się nad uszkodzoną figurką, a w nagrodę za okazanie serca biednemu "ludzikowi" zostaje przeniesiona do fantastycznego królestwa dwugłowego króla Myszy i złej królowej Mysibaby.


Filmy prezentowane w ramach cyklu Baranki Dzieciom.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share