kpb

Małe sekrety

tytuł oryginalny: Výlet

reżyseria: Alice Nellis
aktorzy: Iva Janžurová, Theodora Remundová, Igor Bareš, Naďa Kotršová, Aňa Geislerová, Martin Šulík

czas trwania: 100 min.
produkcja: Czechy/Słowacja 2002
premiera: 2009-09-11

Czeskie Lwy 2003: najlepszy scenariusz (Alice Nellis), najlepsza aktorka (Iva Janžurová), nagroda krytyków
- 6 nominacji, m.in.: najlepszy film, reżyser, aktor (Igor Bares), zdjęcia (Ramunas Greicius), aktorka drugoplanowa (Theodora Remundová)
MFF w Salonikach: najlepszy scenariusz, nagroda FIPRESCI
MFF w San Sebastian: nagroda dla młodego reżysera  
Festiwal Filmowy w Paryżu: Grand Prix

Nietypowe kino drogi. Głośny obraz Alice Nellis, autorki Sekretów.

Od śmierci ojca minęło już sześć miesięcy. Zuzana przeżywa właśnie ekscytujący romans z namiętnym artystą. Jej ciężarna siostra Ilona czuje się przy swoim mężu jak wypchany indyk. Ich matka wciąż wierzy, że zmarły mąż zostawia w domu tajemnicze liściki, a babcia skrycie marzy o wyjeździe na Słowację i uparcie twierdzi, że tylko tam pochowa swojego syna.

Gdy nadejdzie dzień obowiązkowej rodzinnej wycieczki, nikt nie będzie zachwycony. Ale wspólna wyprawa okaże się pełna niespodzianek. Rozsypane prochy ojca uwolnią lawinę skrywanych emocji. Rodzinne sekrety wreszcie wyjdą na jaw...

Film jest dowcipny, dosadny i lekko ironizujący, ale też kruchy i wzruszający, równie współczesny, co ponadczasowy. Przede wszystkim opowiada o prawdziwych ludziach, raniących i ranionych, a mimo wszystko bardzo sobie bliskich. 

Alice Nellis zdradza rzadką umiejętność ukazywania codziennych relacji międzyludzkich w niezwykle interesujący sposób dzięki wnikliwej obserwacji rzeczywistości. W istocie nie ma tu nieustannych zwrotów akcji (przynajmniej do momentu przekroczenia słowackiej granicy), ale niezwykle swobodna i płynna struktura nie pozwala widzom się nudzić. Andrew James Horton, Kinoeye


PIOSENKA z filmu:

Bookmark and Share