kpb

Polskie kino po angielsku: lipiec - październik 2009

(click HERE for English version)

Zapraszamy na kolejną edycję cyklu projekcji dla naszych angielskojęzycznych Widzów!

To jedyna taka oferta kinowa w Krakowie!
Tylko w Kinie Pod Baranami

Co dwa tygodnie, we wtorki prezentujemy polskie filmy z angielskimi napisami.

- starsze i nowsze tytuły
- wielcy aktorzy reżyserzy
- klasyka i rozrywka
- wszystkie filmy z angielskimi napisami


BILETY: 13 zł


Program:

wtorek, 13 października, godz. 16.00 
33 SCENY Z ŻYCIA
| 33 SCENY Z ŻYCIA
reż. Małgorzata Szumowska, Polska 2008, 97'

Trzydziestoparoletnia Julia jest fotograficzką, odnoszącą znaczące sukcesy artystyczne. Żyje w zamożnej, inteligenckiej rodzinie. Jej mąż Piotr jest cenionym kompozytorem, właśnie przygotowującym prawykonanie swego kolejnego utworu w Kolonii. Matka, Basia, to uznana autorka powieści kryminalnych, Ojciec, Jurek, jest filmowcem - dokumentalistą. Nagle ich szczęśliwe życie między Krakowem a wiejską działką kończy się. Najpierw zdycha kochany przez wszystkich pies, a wkrótce potem Basia skarży się na ból brzucha - lekarze diagnozują raka. Kobieta trafia do szpitala, operacja i chemioterapia nie powstrzymują nowotworu. Choroba Basi załamuje Jurka. Piotr nie potrafi oderwać się od pracy. Gdyby nie pomoc Adriana, przyjaciela z którym dzieli swoją pracownię, Julia zostałaby sama wobec wyzwań, jakie przynosi jej życie. Nadchodzi pora weryfikacji swego widzenia świata, a może nawet moment, kiedy wszystko trzeba będzie zacząć od początku.


wtorek, 21 lipca, godz. 16.00
MÓJ NIKIFOR | MÓJ NIKIFOR
reż. Krzysztof Krauze, Polska 2004, 97'

Jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat w reżyserii Krzysztofa Krauzego, twórcy Długu i Placu Zbawiciela. Oparta na autentycznych wydarzeniach historia ośmiu ostatnich lat życia Nikifora, zaliczanego do piątki najwybitniejszych prymitywistów świata. W rolę Nikifora Krynickiego mistrzowsko wcieliła się Krystyna Feldman.

Nikifor przez większość życia był pogardzany, nie rozumiany i wyśmiewany. W Krynicy uchodził za pomylonego, budził strach albo śmiech. W 1960 roku jego losy krzyżują się z Marianem Włosińskim, młodym malarzem. Włosiński początkowo chce pozbyć się natręta, lecz gdy go lepiej poznaje, odkrywa tkwiący w nim geniusz. Porzuca malarskie ambicje, a sensem jego życia staje się opieka nad Nikiforem. Siedem lat później w warszawskiej "Zachęcie" odbywa się pierwsza retrospektywna wystawa prac Nikifora, która staje się jednocześnie dniem jego wielkiego triumfu.

wtorek, 4 sierpnia, godz. 16.00 
KANAŁKANAŁ
reż. Andrzej Wajda, Polska 1957, 91'

Historia ostatnich godzin życia żołnierzy AK, walczących w powstaniu warszawskim. Po nieudanej próbie przebicia się przez stanowiska oddziałów niemieckich, kompania porucznika Zadry otrzymuje polecenie przedostania się z Mokotowa, do wciąż walczącego Śródmieścia. Jedyną możliwą drogą do tego miejsca są jednak kanały...

wtorek, 18 sierpnia, godz. 16.00 
JASMINUM | JASMINUM
reż. Jan Jakub Kolski, Polska 2006, 103'

W pewnym klasztorze mieszkają zakonnicy, posiadający pewną niezwykłą cechę. Każdy z nich pachnie innym, owocowym zapachem: jeden czeremchą, drugi czereśnią, a trzeci śliwą, a zapachy te mają szczególne właściwości... Pewnego dnia do klasztoru przyjeżdża młoda konserwatorka malarstwa, która otrzymuje zlecenie odnowienia tamtejszych obrazów. Natasza pojawia się w Jaśminowie wraz ze swoją 5-letnią córką Gienią. Urok i dociekliwość dziewczynki wprowadzają wiele zamętu w spokojne dotąd życie mnichów.

wtorek, 1 września, godz. 16.00 
PLAC ZBAWICIELA | PLAC ZBAWICIELA
reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Polska 2006, 105'

Małżeństwo z dwójką dzieci ma odebrać klucze od nowego mieszkania. Przeznaczyli nań wszystkie pieniądze, więc muszą oszczędzać. Rezygnując z samodzielności wprowadzają się do domu matki chłopaka. Wkrótce wychodzi na jaw, że developer zbankrutował. Małżeństwo nie tylko straciło pieniądze, ale popadło w wielkie długi...

wtorek, 15 września, godz. 15.45 
PORA UMIERAĆ | PORA UMIERAĆ
reż. Dorota Kędzierzawska, Polska 2004, 104'

Historia pełnej życia i poczucia humoru starszej pani. Kobieta pod koniec życia musi zmierzyć się nie tylko z teraźniejszością, ale i z przeszłością. Wygrywa, czy przegrywa życie? Nawet jeśli zadaje sobie wprost to pytanie, to nigdy na nie nie odpowiada... Aniela z ironicznym uśmiechem patrzy na rzeczywistość i tym uśmiechem właśnie rozprawia się ze swoją samotnością.

wtorek, 29 września, godz. 15.15 
POPIÓŁ I DIAMENT | POPIÓŁ I DIAMENT
reż. Andrzej Wajda, Polska 1958, 103'

Polska, rok 1945, pierwszy dzień pokoju. Młody Akowiec - Maciej Chełmicki, otrzymuje misję zabicia sekretarza KW PPR. Po wykonaniu zadania, okazuje się, że zabił nie tego kogo trzeba. Tego samego dnia, poznaje Krystynę - barmankę z restauracji hotelowej. To krótkie zauroczenie zmienia Maćka, który obok zadania ponownej realizacji zamachu musi stawić uczucie do dopiero co poznanej kobiety.

Bookmark and Share