kpb

Mój nauczyciel

tytuł oryginalny: Venkovský učitel

reżyseria: Bohdan Sláma
aktorzy: Pavel Liška, Zuzana Bydzovska, Marek Daniel

czas trwania: 113 min.
produkcja: Czechy/Francja/Niemcy 2008
premiera: 2009-06-19

Mój nauczyciel Bohdana Slámy (Dzikie pszczoły, Szczęście) to wzruszająca opowieść o ludziach, którzy pragną miłości, ale są zbyt wystraszeni lub niepewni, by ją dostrzec, gdy pojawia się w ich życiu.

Petr uczy swoich młodych podopiecznych, że aby poznać siebie trzeba dostrzegać i rozumieć różnorodność natury. Jednak nie zdaje sobie sprawy, jak wiele musi dowiedzieć się jeszcze o samym sobie.

Zostawiając rodziców i wszystkie niespełnione miłości w Pradze, jedzie do wiejskiej szkoły. Tam zaprzyjaźnia się z Marie i jej nastoletnim synem, Ladą. Wkrótce między tą trójką pojawią się intensywne emocje - Marie pragnie Petra, a on pragnie Lady...

Te uczucia zaważą na całym ich życiu.

Bohdana Slámy o temacie swojego filmu: Poszukiwanie miłości to niekończąca się walka, która kształtuje każdego człowieka i jest sednem praktycznie wszystkich historii. (...) Ta opowieść ma trzech głównych bohaterów. Życie każdego z nich naznaczone jest pewną pustką, wynikającą z braku miłości. Maria kocha się w nauczycielu, ten kocha się w jej synu, a on z kolei zostaje porzucony przez swoją pierwszą dziewczynę. W tym łańcuchu nieodwzajemnionej miłości żadne z nich nie ma nawet cienia szansy na spełnienie - i muszą się jakoś z tym uporać. 

W filmie wystąpili: Pavel Liška (Powrót idioty, Seks w Brnie, Pupendo), Zuzana Bydzovska (Opowieści o zwyczajnym szaleństwie, Guzikowcy), Marek Daniel (Dzikie pszczoły, Seks w Brnie).

(także: przegląd Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 9: Samotnie i w duecie)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share