kpb

8 (2008)

tytuł oryginalny: 8

reżyseria: Jane Campion, Gael García Bernal, Jan Kounen, Mira Nair, Gaspar Noé, Abderrahmane Sissako, Gus Van Sant , Wim Wenders

czas trwania: 100 min.
produkcja: Francja 2008

Premiera polska.

8 stanowi zbiór filmów znanych reżyserów z całego świata, z których każdy miał za zadanie odnieść się do jednego z ośmiu Milenijnych Celów Rozwoju. Wśród twórców znajdują się takie osobistości jak Wim Wenders, Gus van Sant czy Jane Campion. Afrykę reprezentuje znakomity reżyser mauretański, Abderrahmane Sissako.

O twórcach filmu:

Jane Campion - nowozelandzka reżyserka, scenarzystka i producentka. Najbardziej znanym i nagradzanym jej filmem jest Fortepian, za który zdobyła Oscara i Złotą Palmę w Cannes.

Gael García Bernal - meksykański aktor, producent i reżyser. Grał między innymi u Pedro Almodóvara w Złym wychowaniu, a karierę międzynarodową zaczął po takich filmach jak Amores Perros czy Dzienniki motocyklowe, opowiadające o młodości Che Guevary.

Jan Kounen - holenderski reżyser, dokumentarzysta fotograf i scenarzysta. Jego dwa najbardziej znane filmy to kontrowersyjny Dobermann i Blueberry. Znany też jako twórca klipów muzycznych.

Mira Nair - indyjska reżyserka, pisarka, producentka. Uznanie przyniosły jej filmy Salaam Bombay (nominowany do Oskara), odważny Kamasutra i Monsunowe wesele, za który zdobyła Złotego Lwa w Wenecji.

Gaspar Noé - argentyński reżyser. Jednym z jego najbardziej znanych filmów jest Nieodwracalne z 2002 roku, przedstawiający drastyczną scenę gwałtu.

Abderrahmane Sissako - mauretańczyk. Jego film Heremakono: un attendant le bonheur był pokazywany w Cannes w 2001 r. w ramach "Un certain regard”, a w 2003 r. zdobył główną nagrodę na FESPACO.

Gus Van Sant - amerykański reżyser, scenarzysta, fotograf, muzyk i pisarz. Zdobywca Złotej Palmy za film Słoń. Do jego najbardziej znanych obrazów należą: Moje własne Idaho, Buntownik z wyboru, Drugstore Cowboy, a ostatnio Obywatel Milk.

Wim Wenders - niemiecki producent, scenarzysta, aktor i reżyser. Dwukrotnie zdobył Złotą Palmę w Cannes za Niebo nad Berlinem oraz Paryż, Teksas. Wśród jego najbardziej znanych filmów znajdują się, m.in. Million Dollar Hotel czy Buena Vista Social Club.

Film prezentowany w ramach IV Festiwalu Filmów Afrykańskich - AfryKamera 2009.

Bookmark and Share