kpb

Jerusalema

tytuł oryginalny: Jerusalema

reżyseria: Ralph Ziman
aktorzy: Rapulana Seiphemo, Daniel Buckland, Robert Hobbs, Ronnie Nyakale

czas trwania: 120 min.
produkcja: RPA 2008

MFF Durban 2008 - najlepszy aktor (Rapulana Seiphemoe)
FESPACO 2009 - najlepsze zdjęcia, najlepszy aktor, najlepszy montaż
Oscary 2009 - kandydat RPA

Bohaterem filmu jest Lucky Kuene, domorosły przedsiębiorca, wspinający się po szczeblach hierarchii przestępczego świata. Urodzony w biednej rodzinie w Soweto w ostatnich dniach apartheidu, nie miał przed sobą dobrych perspektyw. Jednak ten ambitny, utalentowany i niecierpliwy młodzieniec nigdy nie zamierzał wykonywać hańbiących zajęć bez przyszłości. Dla Kunene i wielu jego rówieśników walka z policją jest kwestią honorową, a odsiadka to codzienność.

Jerusalema został zrealizowany z wielkim rozmachem jako gangsterska opowieść o biedzie i przestępczości zorganizowanej w nowym RPA.

O twórcy filmu:

Ralph Ziman - ur. 1963 r. w Johannesburgu, RPA. Po ukończeniu szkoły pracował jako operator filmowy dla wiadomości w South African Broadcasting Corporation. Na początku lat 80. przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął pracę jako montażysta przy wideoklipach. Awans na reżysera teledysków nastąpił dosyć szybko i od tego czasu pracował przy ponad 400 wideoklipach dla takich artystów jak Ozzy Osbourne, Elton John, Faith No More, Vanessa Williams, Toni Braxton, Rod Stewart, Michael Jackson, Shania Twain, Rick James, Iron Maiden, Maxi Priest, BAD, Fine Young Cannibals, Donna Summer, Living Color, The Commodores, Alice Cooper, Mango Groove czy Chicago. Na koncie ma też liczne nagrody MTV. Pierwszy film fabularny Zimana to Hearts and Minds (1995) to thriller zajmujący się dziedzictwem apartheidu. Debiutował na Berlinale wśród zachwytu krytyków. Drugi obraz The Zookeeper (2001) umiejscowiony został w Europie Środkowej, a w roli głównej wystapił Sam Neill. Na co dzień Ralph Ziman mieszka w Los Angeles.

Film prezentowany w ramach IV Festiwalu Filmów Afrykańskich - AfryKamera 2009.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share