kpb

Monari

tytuł oryginalny: Monari

reżyseria: Kasper Piasecki, Łukasz Augustyniak

czas trwania: 45 min.
produkcja: Polska 2009

Dokument przedstawia codzienne zmagania mieszkańców biednych dzielnic Nairobi na tle sytuacji miasta i kraju. Przewodnikiem jest tu David Monari oraz jego współpracownicy i młodzi wolontariusze z krajów Unii Europejskiej, w tym Polka - Hania Górnik. David w różnorodny sposób pomaga ubogim mieszkańcom Nairobi tworząc im warunki do godniejszego życia: aktywnie wspomaga rozwój małych przedsiębiorstw, pomaga kobietom i dzieciom zarażonym HIV, we współpracy z osiedlowymi organizacjami udziela porad i opieki lekarskiej, organizuje jedzenie dla sierot i chorych, kursy pisania czy umiejętności zawodowych dla młodzieży.

Realizatorzy filmu są młodymi ludźmi - w wieku studenckim; oboje wywodzą się z nurtu tzw. polskiego kina „offowego”. Ich projekt ma charakter niekomercyjny i niezależny. Pozwoliło to na bezpośredni kontakt z bohaterami filmu i środowiskiem. Dzięki kameralności projektu autorzy uzyskali oryginalny efekt - ciepły i pełny realizmu reportaż z „wizyty” u kenijskich kolegów.
W filmie usłyszeć można utwory wywodzącego się z Nairobi zespołu afro-fusion "Yunasi". Montażem zajął się ceniony filmowiec niezależny, Mathias Mezler.

Dokument jest częścią większego projektu. Przez dwa ostatnie tygodnie kwietnia autorzy i zaproszeni bohaterowie filmu - David Monari i Hania Górnik - odwiedzą kilka miast Polski, Niemiec i Czech, gdzie zaprezentują swój film oraz będę dyskutować z widzami o problemach dzisiejszej Afryki.

W Krakowie, w trakcie trwania AfryKamery, obejrzeć będzie można wystawę fotografii wykonanych podczas realizacji filmu.

O twórcach filmu:

Autorzy filmu, Kasper Piasecki i Łukasz Augustyniak, wywodzą się ze środowiska kina „offowego”. Obaj są studentami czwartego roku filmoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Kasper Piasecki - ur. 2 września 1986 w Poznaniu, jest autorem kilku filmów, ale głównie operatorem kamery - pracował przy kilkudziesięciu amatorskich projektach. Uczestniczył w niezliczonej ilości warsztatów filmowych, m. in. kilkakrotnie w "Jednym Ujęciu" w Łebie. W latach 2003-04 brał udział w międzynarodowym projekcie "I will arrive tomorrow". Był członkiem AKF "AWA" i Studia Filmowego „Parasol”. Jest autorem zdjęć do kilku filmów Mathiasa Mezlera. Zajmuje się także teorią filmu, filmu animowanego i komiksu.

Łukasz Augustyniak - ur. 7 czerwca 1986 w Wągrowcu, swój pierwszy film pokazał w 2003 roku na Konkursie Filmów Video "5 minut z życia". W 2006 uczestniczył w warsztatach filmowych poznańskiego CK „Zamek”, a w 2007 w warsztatach dotyczących awangardy w sztuce, w Borkach k. Tomaszowa. Jest autorem kilku filmów, współpracował przy kilkunastu innych jako operator. Pracuje w poznańskim Kinie Muza.

Film prezentowany w ramach IV Festiwalu Filmów Afrykańskich - AfryKamera 2009.

Bookmark and Share